Jak dostosować mieszkanie do potrzeb starszego lokatora

Czytaj dalej
Fot. FH DOM
oprac. ag

Jak dostosować mieszkanie do potrzeb starszego lokatora

oprac. ag

Seniorzy mają 2,5 mln mieszkań własnościowych w Polsce. Większość lokali jest jednak nieprzystosowana do użytkowania przez osoby starsze.

Z badania, które Fundusz Hipoteczny DOM przeprowadził wśród swoich klientów wynika, że koszty utrzymania własnej nieruchomości stanowią 28 proc. wydatków budżetu seniora, wykazując tendencję wzrostową. – Utrzymanie nieruchomości jest dużym obciążeniem dla senioralnego budżetu, zwłaszcza że wielu emerytów żyje samotnie, a nawet jeśli ma rodzinę, to nie może liczyć na pomoc dzieci – mówi Robert Majkowski, prezes Zarządu Funduszu Hipotecznego DOM.

Taki stan rzeczy powoduje, iż stopień przystosowania mieszkań do potrzeb ich starszych lokatorów jest daleki od zadowalającego – seniorom brakuje po prostu funduszy na zmiany. Nie wszystkie zmiany są jednak równie kosztowne. Przyjrzyjmy się, co trzeba zmienić, aby mieszkanie stało się bardziej wygodne i bezpieczne.

SOS dla Seniora

Seniorzy są jedną z grup społecznych, która jest najbardziej narażona na oszustwa i kradzieże. To właśnie dlatego jednym z pierwszych kroków, które powinien podjąć senior, by zaadaptować mieszkanie do swoich potrzeb, powinien być monitoring domu. Koszt takiej usługi jest uzależniony od wybranego systemu. Przykładowo model aktywujący kamerę poprzez czujnik ruchu, który udostępnia nagrania na indywidualnym koncie online kosztuje miesięcznie 40 zł. Chętnie wybieranym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku osób samotnych, jest system typu SOS dla Seniora. Składa się na niego przycisk SOS noszony na opasce na ręce lub na szyi. W sytuacji zagrożenia wystarczy go nacisnąć, by połączyć się ze stacją, która wzywa odpowiednie służby.

Sypialnia i łazienka

Podstawą w sypialni seniora powinien być odpowiedni materac i łóżko. Te najnowocześniejsze posiadają możliwość indywidualnego dopasowania wysokości oraz nachylenia. Koszt takiego łóżka waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Dodatkowo warto pomyśleć o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni i przejść między meblami. To ważne w przypadku konieczności udzielenia pomocy.

Ważnym elementem mieszkania przystosowanego dla seniora jest także łazienka. Tutaj możemy mówić o konieczności całkowitego remontu. Począwszy od antypoślizgowej podłogi i ścian, poprzez montaż toalety i umywalki na odpowiedniej wysokości, aż do sprawiającego najwięcej problemów prysznica. Należy pozbyć się wanny, do której wejście i wyjście jest nie tylko problematyczne, ale również ryzykowne.

Senior ma dwie możliwości: prysznic (najlepiej bez nadbudowanego brodzika) lub wanna z drzwiczkami. W przypadku prysznica cena to około 2 tys. zł, natomiast cena specjalnej wanny może sięgnąć nawet 10 tys. zł. Warto pomyśleć również o oświetleniu podłogowym. Dostępne są automatyczne systemy, które aktywują się pod wpływem ruchu. Jest to przydatne w sytuacji nocnego wstawania np. do toalety. Cena takiego zestawu zamknie się w 1 tys. zł.

Kuchnia

Większość mebli kuchennych posiada szafki lub szuflady na niedostosowanej wysokości – za wysoko lub przy samej podłodze. Konieczne jest wówczas ich przemontowanie. Dodatkowo sprzęt kuchenny – lodówka czy piekarnik – jest zbyt ciężki, by senior mógł go bezproblemowo użytkować. Przyczyna leży w wadze drzwi, których otwarcie stanowi wyzwanie. Dlatego warto pomyśleć o zmianie, zarówno samego sprzętu, jak i jego umiejscowienia. Na rynku dostępne są lodówki, do których otwarcia wystarczy delikatnie pchnięcie, a w przypadku niedomknięcia – zamykają się automatycznie. Koszt adaptacji kuchni może jednak sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

oprac. ag

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.