Jak Gorzów będzie bawił się na święta?

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Jak Gorzów będzie bawił się na święta?

Jarosław Miłkowski

Niezliczona ilość światełek, 12 choinek i ogrom imprez. Tak z okazji świąt będziemy bawić się w grudniu. I to już od czwartku.

Święta coraz bliżej, więc w z każdym dniem coraz bardziej czuć będzie ich klimat. W tym roku miasto będzie miało dwie „oficjalne”, czyli duże miejskie choinki. Jedna stoi już przyozdobiona na skwerze tuż koło katedry. Druga też stoi, ale czeka na przystrojenie na Starym Rynku.
Oprócz nich w centrum miasta, koło fontanny Paukscha, stanie jeszcze dziesięć kolejnych mniejszych choinek. Już w czwartek ubiorą je dzieci z 20 gorzowskich przedszkoli (strojenie choinki rozpocznie się o 10.00). Tego samego dnia miasto rozbłyśnie tysiącami światełek. Pojawią się one nie tylko w samym centrum, ale również na rondach: Ofiar Katynia oraz Kosynierów Gdyńskich.

Mikołaj będzie później
Przez ostatnie lata miejskie mikołajki odbywały się 6 grudnia lub w weekend zbliżony do tej daty. Kto szykował się na spotkanie ze Świętym Mikołajem już w tę niedzielę, będzie musiał uzbroić się w cierpliwość. Najprawdziwszy Mikołaj z Laponii przyjedzie do Gorzowa w sobotę 19 grudnia, gdy już będzie trwał jarmark przedświąteczny. Godzina nie została jeszcze ustalona, ale wiadomo, że będzie to pora popołudniowa.

Wigilia Narodów
Odbędzie się w niedzielę 13 grudnia w Miejskim Centrum Kultury Zawarcie przy ul. Wawrzyniaka. Przy świątecznych potrawach usiądą wspólnie: Łemkowie, Ukraińcy, Poleszucy, Wilniucy, Lwowiacy, Romowie, Żydzi oraz Polacy.

Jarmark przez sześć dni!
Kolejną utrzymaną miejską tradycją będzie Jarmark Świąteczny na Starym Rynku. Od 18 do 23 grudnia stać tu będą drewniane domki, w których będzie można kupić m.in. choinki, karpia czy prezenty. Jarmark będzie otwarty od 12.00 do 20.00.

Spotkanie Wigilijne
Ono z kolei odbędzie się w piątek 18 grudnia i odbędzie się na Starym Rynku, gdzie obok domków jarmarcznych stanie scena.
Od południa grać tu będą świąteczne melodie, a o 17.00 mieszkańcy będą mogli pożyczyć sobie wszystkiego najlepszego. Przygrywać będzie folkowy zespół Nadija. Będzie też, a jakże!, wigilijny poczęstunek.

Święto Aniołów
W przedświąteczny weekend na scenie występować będą m.in. chóry, zespoły śpiewaków, aktorzy teatralni, trio jazzowe. W niedzielę 20 grudnia odbędzie się tu Święto Aniołów. Będą konkursy na najlepsze przebranie anioła, najlepsze faworki i śledziki oraz konkurs na domek z piernika.

Sylwester
Wśród grudniowych tradycyjnych imprez nie zabraknie też miejskiego sylwestra. Jego gwiazdą będzie zespół Loka (jego wokalistą jest Grzegorz Porowski, który w zespole Rotary śpiewał hit „Na jednej z dzikich plaż”). Sylwester rozpocznie się już o 21.15. Oprócz muzyki z płyt zagrają też Coctail Boys. Oczywiście będą fajerwerki.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.