Jak legalnie zatrudnić pracownika z zagranicy? Coraz więcej Ukraińców pracuje u nas na czarno

Czytaj dalej
Fot. archiwum/Tomasz Bolt
Marta Danielewicz

Jak legalnie zatrudnić pracownika z zagranicy? Coraz więcej Ukraińców pracuje u nas na czarno

Marta Danielewicz

Do Wielkopolski coraz więcej obcokrajowców przyjeżdża w celu podjęcia pracy sezonowej. Powiatowy Urząd w Poznaniu odnotowuje z roku na rok coraz większe zainteresowanie zatrudnieniem cudzoziemców. Jak zatrudnić ich legalnie?

Informowaliśmy, że na terenie Wielkopolski Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała 408 zakładów, w których zatrudnieni są obcokrajowcy. Okazuje się, że aż 272 cudzoziemców wykonywało pracę nielegalnie. Głównie byli to Ukraińcy. Eksperci mówią, że jednym z czynników takiej sytuacji są oczywiście bezwzględni pracodawcy, ale także wadliwe przepisy, które wydłużają czas starania się o pozwolenie na pracę w Polsce.

Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu tłumaczy, jak uzyskać zezwolenia na pracę w naszym regionie i jak legalnie zatrudniać pracowników z zagranicy. Zgodnie z przepisami w ciągu roku sześć miesięcy na podstawie oświadczenia mogą pracować obywatele:

– Pracodawca rejestruje oświadczenie w powiatowym urzędzie pracy. Koniecznym przy tym jest wniesienie opłaty w wysokości 30 zł. Składając oświadczenie do rejestracji pracodawca przedstawia dowód dokonania wpłaty, oświadczenie o niekaralności, kopię wszystkich wypełnionych stron ważnego dokumentu tożsamości cudzoziemca, oświadczenie o miejscu stałego pobytu – tłumaczy Agnieszka Kownacka z PUP w Poznaniu. Urząd oświadczenie wydaje w ciągu 7 dni, chyba że występują błędy - wówczas termin wydłuża się do 30 dni.

Na podstawie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemiec może wykonywać pracę przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce. Podobnie to pracodawca składa wniosek i wnosi opłatę manipulacyjną w wysokości 30 zł. Procedury wyglądają podobnie. Pracodawcy muszą dodatkowo dołączyć informacje o potrzebach kadrowych w oparciu o rejestry

bezrobotnych i poszukujących pracy.

– Pracodawca w każdym przypadku musi nas poinformować o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca

– dodaje A. Kownacka.

Od stycznia do lipca tego roku PUP w Poznaniu zarejestrował już prawie 40 tys. oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz wydał 712 zezwoleń na pracę sezonową.

– W wyniku większego zapotrzebowania dziś osiem stanowisk obsługuje naszych klientów w związku z zatrudnianiem obcokrajowców. Dziś opóźnień już nie ma – mówi A. Kownacka.

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.