Jak ma być hala, to musi być wycinka. Zniknie 900 drzew?

Czytaj dalej
Fot. materiały miasta
Tomasz Rusek

Jak ma być hala, to musi być wycinka. Zniknie 900 drzew?

Tomasz Rusek

Po sieci krąży dokument. Wynika z niego, że przez budowę hali koło gorzowskiej Słowianki trzeba wyciąć 904 drzewa. Miasto: - Jest prawdziwy

Dokument z wyliczeniem każdego pojedynczego drzewa do ewentualnego usunięcia został opublikowany na facebookowym profilu „Stop wycince drzew w Gorzowie”, gdzie skrzyknęli się lokalni obrońcy zieleni i miejscy aktywiści. Zamieścił go pan Grzegorz. - Plik spory, ale nie chcę, żeby ktoś mi zarzucił, że coś z kontekstu wyjęte - napisał.

Lista faktycznie jest przerażająco długa i liczy 919 pozycji: drzew i krzewów. Do wycinki, jak wynika z podsumowania, przeznaczone będą 904 drzewa. Jakie? Robinie, klony, świerki, modrzewie, dęby szypułkowe. Większość ma obwód mniejszy niż metr. Niewiele ma ponad 100 cm, obwód zaledwie kilku ma ponad 2 metry.

Żadnych decyzji

Natychmiast skontaktowaliśmy się z magistratem, by potwierdzić, czy dokument jest autentyczny - okazało się, że tak. Poprosiliśmy więc o wyjaśnienia wiceprezesa Słowianki Łukasza Marcinkiewicza.

Zapewnił, że na razie o żadnej wycince nie ma mowy. - To spis inwentaryzacyjny drzew na terenie, na którym ma powstać hala sportowa. Spis powstał na bazie koncepcji budowy. Jednak dopiero projekt, który właśnie zamawiamy, da odpowiedź na pytanie czy i które drzewa będą faktycznie musiały być wycięte - powiedział Marcinkiewicz.

Dodał, że „chce ocalić tryle drzew, ile się da”. - Nawet parking przy hali będzie leśny, między drzewami. Nie zrobimy betonowego placu - zaznaczył wiceprezes.

Co ciekawe, Słowianka już zleciła przygotowanie opracowania, które ma wskazać jak pomóc (i najmniej zaszkodzić) przyrodzie, w którą wkomponowana będzie inwestycja. Pierwszy raz miejska spółka szykuje się do inwestycji w taki sposób.

Bez niespodzianki

Wycinka drzew koło Słowianki to żadne zaskoczenie. Planowana była już... osiem lat temu, gdy halę koło basenów zapowiadał prezydent Tadeusz Jędrzejczak. Potem była w planie z powodu budowy przez Słowiankę hotelu. Ostatecznie powstanie tu hala. Obiekt pomieści 5 tysięcy osób. Będzie miał mobilne cztery trybuny. - Układ scen i trybun daje nam możliwość organizowania rozgrywek ligowych - mówi Joanna Kasprzak - Perka.

Koszty inwestycji są szacowane na 65 mln zł. Miasto dostanie przynajmniej połowę tej kwoty jako dotację z ministerstwa sportu. Budynek ma być gotowy w 2021 albo 2022 r.

Dlatego Ł. Marcinkiewicz mówi tak: - Wycinka będzie, ale jej skalę i zasięg jest dziś nieznany.
Na stronie przeciwników wycinania drzew internauta Dawid pisze: „(...) wszystko można pogodzić. Halę, drogi boiska i zieleń. Tylko do tego trzeba dialogu którego obecna władza nie uznaje”

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.