Jak się jeździ po Gorzowie?

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Jak się jeździ po Gorzowie?

Jarosław Miłkowski

Do tysiąca gorzowian lada dzień zapukają ankieterzy, by poznać ich zdanie o komunikacji miejskiej. A Wiemy już, jakie pytania będą zadawali. Jak byście na nie odpowiedzieli, gdyby to do Was przyszli?

Już za kilka dni wystartują w naszym mieście badania „preferencji komunikacyjnych”. Co to znaczy? Do domów niemal co setnego gorzowianina zapukają ankieterzy, którzy zapytają o to, jak nam się jeździ po mieście.

O co dokładnie będą pytać? Nacisk położą przede wszystkim na komunikację miejską. Odpowiedzi mają bowiem posłużyć do wprowadzenia zmian w kursowaniu i tramwajów, i autobusów. Od tego, co powiemy, będzie zależało, czy za kilka lat zmieni się siatka połączeń.

Po badaniach może okazać się - na przykład - że spora część gorzowian chce linii autobusowej z ul. Strażackiej na Górczyn (tak na marginesie - na Facebooku jest link do społecznej petycji w tej sprawie, wystarczy wpisać: Petycja o utworzenie linii 134 od Zakanala do szpitala). Gdy więc za danym rozwiązaniem pojawi się dużo głosów, będzie to powód dla urzędników, by przygotować plan zmian. A więc np. wprowadzić nowe linie lub też udoskonalić dotychczasowe. Choćby poprzez dołożenie większej liczby przystanków.

W piątek o wypełnienie ankiety poprosiliśmy Aleksandrę Stroińską, uczennicę I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Puszkina. Mieszka przy ul. Wylotowej i do szkoły jeździ przez całe miasto. Jak odpowiadała na wybrane pytania (odpowiedzi nie będą brane pod uwagę, bo ankietę przeprowadziliśmy na potrzeby naszego artykułu).

* Ile czasu zajmuje podróż do miejsca nauki? 32 minuty.
* Czy posiadasz ważny aktualnie bilet okresowy? Tak, miesięczny ulgowy.
* Proszę określić w minutach czas poszczególnych etapów podróży z domu do miejsca nauki? Wychodzę z domu o 7.08. 3 minuty zajmuje dojście do przystanku. Kolejne 2 minuty oczekuję na autobus. 7 minut trwa jazda. Przesiadka i oczekiwanie na tramwaj - 5 minut. Czas jazdy tramwajem - 12 minut. Dojście do szkoły - 3 minuty. Razem daje to wspomniane 32 minuty.
* Jakiego standardu oczekujesz w pojazdach komunikacji miejskiej? Przeważnie miejsca siedzącego.
a Które z cech komunikacji są dla ciebie najistotniejsze: bezpośredniość, częstotliwość, dostępność, niezawodność dojazdu, niski koszt, prędkość punktualność, rytmiczność, wyczerpująca informacja, wygoda, inne? Częstotliwość, dostępność, czyli bliskość przystanku oraz punktualność.
* Jak oceniasz gorzowską autobusową komunikację miejską? Dobrze.
* Jak oceniasz gorzowską tramwajową komunikację miejską? Dostatecznie.
* Czy zakup nowych tramwajów zachęci ciebie do częstszego niż dotychczas korzystania z komunikacji? Tak.
* Jaka częstotliwość kursowania tramwajów byłaby dla ciebie wystarczająca? W dni powszednie - 5 minut, w soboty i niedziele - 10 minut.
* Czy chciałabyś mieć nowe połączenie bezpośrednie nową linią komunikacji miejskiej z przystanku w okolicy swojego miejsca zamieszkania? Tak, z Zakanala na os. Piaski.
a Uwagi od siebie (to właśnie tu można podać swoje pomysły - dop. red.). Odnowiłabym tramwaje. Te, które są, strasznie telepią.
Po zebraniu wszystkich ankiet urzędnicy jeszcze w tym roku zaczną opracowywać nowe rozwiązania. Tyle że nowe linie autobusowe będą mogły powstać dopiero po 2018 r., gdy zakończy się remont wszystkich tras i budowa torów przez ul. Piłsudskiego i Górczyńską. Za to sugestie dotyczące przystanków tramwajowych będą mogły zostać uwzględnione już w czasie remontu.

W ankiecie są też pytania dotyczące korzystania z tramwajów po wyremontowaniu wszystkich linii. Aleksandra Stroińska z ul. Wylotowej sądzi, że będzie
Jarosław Miłkowski W ankiecie są też pytania dotyczące korzystania z tramwajów po wyremontowaniu wszystkich linii. Aleksandra Stroińska z ul. Wylotowej sądzi, że będzie wówczas jeździła tramwajami częściej niż teraz.

Tysiąc gorzowian
* W badaniach weźmie udział 1 tys. mieszkańców. - Uspokajamy. Nie będzie tak, że wszystkich zapytamy tylko w centrum - mówi Agnieszka Szurgot-Miłosz z wydziału gospodarki komunalnej i transportu publicznego.
* Podział mieszkańców będzie taki sam jak w wyborach do rady miasta. Po 200 osób zostanie przepytanych na Zawarciu, Wieprzycach, os. Staszica, Piaskach i Górczynie.
* W badaniach wezmą udział osoby od 16. do 75. roku życia.
Trzy miesiące
* Badania mają potrwać do końca maja. Czas na podsumowanie odpowiedzi i ich przedstawienie firma Biostat, która wygrała przetarg, ma do 17 czerwca.
Przyjdą też w weekend
* - Ankieterzy będą pukać o różnych porach dnia. Może to być i przed południem, i po południu. Chodzi o to, aby zastać wytypowaną osobę - mówi Szurgot - Miłosz.
* Jeśli trzykrotnie ankieter nie zastanie wytypowanej osoby, będzie musiał skorzystać z przygotowanej rezerwowej listy mieszkańców.
* Ankieter może zapukać w każdy dzień tygodnia. Także w weekend, gdy szansa na zastanie wytypowanego w domu jest większa. Badania nie będą prowadzone w święta.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.