Jak stworzyć nową sieć szkół w Zielonej Górze

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Jak stworzyć nową sieć szkół w Zielonej Górze

Leszek Kalinowski

O reformie edukacji w Zielonej Górze rozmawiamy z Bożeną Pierzgalską z nauczycielskiej Solidarności i Jackiem Budzińskim, radnym PiS.

Zielonogórska Solidarność wystosowała pismo do prezydenta miasta, związane z reformą... Dlaczego?
B.P.: Zwróciliśmy się z propozycją podjęcia rozmów, by wspólnie poszukać jak najlepszych rozwiązań, związanych z reformą edukacji. My widzimy w niej szansę na likwidację dwuzmianowości, kameralne szkoły i klasy. Bezpośrednim powodem przekazania wczoraj pisma jest to, że po Zielonej Górze krążą liczne plotki, które budzą niepokój pracowników gimnazjów. Uważamy, że jesteśmy dobrym partnerem do rozmów.

Także z minister edukacji?
Solidarność rozmawia już od dawna z panią minister Anną Zalewską. Złożyliśmy ponad 60 postulatów.

Na przykład jakich?
Najważniejsze to standaryzacja w klasach, określenie maksymalnej liczby uczniów na wszystkich poziomach. Dziś jest dobry czas, jest niż demograficzny, możemy dzieciom i młodzieży stworzyć jak najlepsze warunki. Kolejna rzecz to jest kwestia zatrudnienia nauczycieli, innych pracowników, bo też drżą o swoje miejsca pracy. Rozmawiamy też o przywróceniu 88 artykułu Karty Nauczyciela, czyli możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Związek zaprasza do współpracy radnych?
Zaprosiłam na to spotkanie radnego Jacka Budzińskiego, bo potrzebujemy wsparcia w radzie miasta. Poza tym członkowie PiS-u w większości to członkowie Solidarności.
J.B.: Nieoficjalnie wiem, że pani wiceprezydent za tydzień ogłosi pomysł miasta, dotyczący reformy oświaty. Uważamy, że potem powinien być on poddany szerszej dyskusji. Tworzenie gimnazjów wywołało wielkie emocje, protesty. Teraz jest czas, by ich likwidację czy przekształcenie w podstawówki dobrze przygotować, prowadząc wcześniej konsultacje.

Bożena Pierzgalska, Jacek Budziński
Leszek Kalinowski Bożena Pierzgalska z nauczycielskiej Solidarności oraz Jacek Budziński z PiS zachęcają do debaty na temat reformy edukacji

Jak Pana zdaniem może przebiegać wdrażanie reformy edukacji w mieście?
Nie ma większego problemu z gimnazjami w zespołach (np. w dzielnicy Nowe Miasto, na Chynowie czy też na os. Pomorskim). Zostaną one wchłonięte przez szkoły podstawowe. Natomiast niepokojące głosy napływają do nas z gimnazjów, które stanowią samodzielne placówki. Nauczyciele słyszą gdzieś, że ich gimnazjum ma być zlikwidowane i na jego miejsce przeniesione będą inne placówki z miasta. Mówię o bardzo dobrych gimnazjach: nr 1, 6, 7. My wychodzimy z założenia, że należy je przekształcać w podstawówki. I tworzyć kameralne placówki. Jeśli jako dobre gimnazja nie miały one problemu z naborem, to tak samo będzie, gdy zostaną szkołami podstawowymi.

A co z Gimnazjami nr 2 czy 3?
W budynku, gdzie jest Gimnazjum nr 3, funkcjonuje V LO i ono mogłoby przejąć pomieszczenia oraz nauczycieli gimnazjum. A dwójka? I tu jest problem do rozwiązania.

To tylko jeden z wielu problemów do rozwiązania?
B.P.: Musimy rozmawiać o formie przekształcania gimnazjów w podstawówki. Mamy na to pięć lat. Są różne pomysły. Np. że już od września byłe gimnazjum przyjmuje VII klasę, albo i VII, i I, albo VII, I i IV. Bo w tych klasach obowiązywać będzie nowa podstawa programowa. A dlaczego nie pójść dalej i zaproponować rodzicom np. uczniów klas V, by i oni mogli przenieść swoje dzieci?

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.