Jak traktujemy cudzoziemców?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Jarosław Miłkowski

Jak traktujemy cudzoziemców?

Jarosław Miłkowski

Ukrainka boi się narodowców. Nie każdy lubi Cyganów. Jak traktujemy nie-Polaków?

- Odczuwam lęk, kiedy dowiaduję się, że w mieście będą marsze przeciwko uchodźcom. Bo dziś ta niechęć jest skierowana wobec jednej grupy, jutro może to być ktoś inny. To bardzo niebezpieczne - mówi Irina Brovko, Ukrainka z Zielonej Góry.

Kilka dni temu mówiła nam, że coraz częściej czuje się u nas jak nieproszony gość. Teraz jest przerażona zapowiadaną na 21 stycznia (godz. 15.00 na Starym Rynku) manifestacją: Nie chcemy uchodźców w Zielonej Górze, którą organizuje Rota Rzeczypospolitej. - Rozumiem, z czym związane są te nastroje. Dużo nieprzyjemnych sytuacji zdarzyło się w Europie – mówi pani Irina.

W maju zeszłego roku przeciwko obcokrajowcom, a konkretnie imigrantom napływającym falami do Europy protestowali już narodowcy ze Słubic. Szli m.in. z hasłami: „Kanclerz Merkel, chcesz murzyna, to go sobie w domu trzymaj”. Demonstracji przyglądali się mieszkańcy Słubic. Marsz potępili: burmistrz Słubic i nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą.

Nie oznacza to jednak, że jesteśmy nechętni obcokrajowcom. Jak się żyje tym, którzy z różnych zakątków świata przywędrowali do Lubuskiego?

Czytaj w piątek, 13 stycznia, w "Gazecie Lubuskiej" i w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.