OPR. WG

Jak właściwie przygotować się do negocjacji finansowych ?

Jak właściwie przygotować się do negocjacji finansowych ? Fot. INFOGRAFIKA: TOMASZ FRĄCZEK, FOT. 123RF
OPR. WG

Aż 70 proc. Polaków uważa, że ich zarobki są za niskie, a blisko połowa badanych sądzi, że ma ograniczone możliwości awansu w obecnej pracy.

Tak wynika z raportu portalu Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany”. Pracownicy twierdzą, że o awans i podwyżkę łatwiej, zmieniając pracę, niż ubiegając się o nie u obecnego pracodawcy. Nie warto jednak rezygnować z prób negocjacji z obecnym szefem. Podpowiadamy, jak przygotować się do negocjacji finansowych z nowym lub obecnym pracodawcą i wygrać z „niskopłacyzmem”.

Pytania przygotowawcze

Do negocjacji finansowych także trzeba się przygotować. Oprócz rzetelnej analizy sytuacji rynkowej (z pomocą przyjdą tu bezpłatne porównywarki zarobków, np. zarobki.pracuj.pl), należy zebrać wszystkie argumenty za otrzymaniem podwyżki:
– wzrost liczby wykonywanych zadań oraz efekty, jakie wypracowaliśmy,
– wzrost zakresu odpowiedzialności,
– podniesione kwalifikacje, np. skończone studia podyplomowe i korzyści, jakie wyniosła z tego firma.
Negocjując wynagrodzenie warto pamiętać również o konkretnych argumentach, takich jak:
- dotychczasowe obowiązki, projekty, sukcesy,
- korzyści, które przyniesie firmie zatrudnienie Ciebie – na podstawie poprzednich doświadczeń i osiągnięć.

Fałszywe argumenty

Postaw wyłącznie na argumenty biznesowe. W rozmowie opieraj się na konkretnych danych oraz osiągnięciach. Od razu odrzuć takie argumenty jak:
- podwyżka, którą otrzymał kolega z działu (dla pracodawcy nie ma to żadnego znaczenia!),
- konieczność otrzymania wyższego wynagrodzenia ze względu na ślub, kredyt, remont mieszkania i kupno samochodu.

Patrz w przyszłość

Zbierając argumenty do rozmowy, staraj się odnosić do przyszłości i pokazać przełożonemu czy rekruterowi, że dając Ci wynagrodzenie, którego oczekujesz, zyskają Twoją motywację, większą wydajność, zaangażowanie w kluczowy projekt, a może dodatkowe kompetencje, które możesz wykorzystać w zupełnie nowym obszarze.

Spójrz na punkt widzenia drugiej strony

Negocjacje to dialog. Nie wolno Ci przyjmować postawy egoistycznej. Musisz aktywnie słuchać swojego rozmówcy i wychodzić naprzeciw jego oczekiwaniom, proponując konkretne rozwiązania.
Jeśli nie dostaniesz dodatkowej pensji, to może firma jest w stanie rozszerzyć Twój pakiet medyczny o potrzebną Ci rehabilitację albo sfinansować dodatkową naukę języka obcego? Pamiętaj, że takie rozwiązania mogą być dla Ciebie realnym benefitem, a dla pracodawcy – dowodem, że podchodzisz do negocjacji elastycznie.

Ustal kolejne kroki

Odmowa przełożonego nie powinna oznaczać Twojej klęski. Wspólnie z szefem ustal cele, które musisz zrealizować, żeby podwyżkę otrzymać lub termin, w którym możecie wrócić do rozmowy o finansach. Dodatkowy czas wykorzystaj na wzmocnienie swoich kompetencji i pozycji negocjacyjnej.
Podobnie jest w przypadku rozmowy o pracę – jeśli nie uda Ci się wynegocjować od razu wymarzonej stawki, a pracę zdecydujesz się podjąć, ustal z pracodawcą, że wrócicie do rozmowy później, np. po okresie próbnym, przy przedłużaniu umowy.

Porażka – czy na pewno?

Nieudane negocjacje i jasny komunikat od pracodawcy o braku podwyżki mają również wbrew pozorom… swoje pozytywy. Dają Ci jasny obraz sytuacji, w której się znajdujesz. Jeśli zależy Ci na wyższym wynagrodzeniu, musisz poszukać firmy, która Ci je da, bo wiesz, że tutaj już nic więcej nie uzyskasz.

OPR. WG

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.