OPR. WG

Jak właściwie przygotować się do negocjacji finansowych ?

Jak właściwie przygotować się do negocjacji finansowych ? Fot. INFOGRAFIKA: TOMASZ FRĄCZEK, FOT. 123RF
OPR. WG

Aż 70 proc. Polaków uważa, że ich zarobki są za niskie, a blisko połowa badanych sądzi, że ma ograniczone możliwości awansu w obecnej pracy.

Tak wynika z raportu portalu Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany”. Pracownicy twierdzą, że o awans i podwyżkę łatwiej, zmieniając pracę, niż ubiegając się o nie u obecnego pracodawcy. Nie warto jednak rezygnować z prób negocjacji z obecnym szefem. Podpowiadamy, jak przygotować się do negocjacji finansowych z nowym lub obecnym pracodawcą i wygrać z „niskopłacyzmem”.

Pytania przygotowawcze

Do negocjacji finansowych także trzeba się przygotować. Oprócz rzetelnej analizy sytuacji rynkowej (z pomocą przyjdą tu bezpłatne porównywarki zarobków, np. zarobki.pracuj.pl), należy zebrać wszystkie argumenty za otrzymaniem podwyżki:
– wzrost liczby wykonywanych zadań oraz efekty, jakie wypracowaliśmy,
– wzrost zakresu odpowiedzialności,
– podniesione kwalifikacje, np. skończone studia podyplomowe i korzyści, jakie wyniosła z tego firma.
Negocjując wynagrodzenie warto pamiętać również o konkretnych argumentach, takich jak:
- dotychczasowe obowiązki, projekty, sukcesy,
- korzyści, które przyniesie firmie zatrudnienie Ciebie – na podstawie poprzednich doświadczeń i osiągnięć.

Fałszywe argumenty

Postaw wyłącznie na argumenty biznesowe. W rozmowie opieraj się na konkretnych danych oraz osiągnięciach. Od razu odrzuć takie argumenty jak:
- podwyżka, którą otrzymał kolega z działu (dla pracodawcy nie ma to żadnego znaczenia!),
- konieczność otrzymania wyższego wynagrodzenia ze względu na ślub, kredyt, remont mieszkania i kupno samochodu.

Patrz w przyszłość

Zbierając argumenty do rozmowy, staraj się odnosić do przyszłości i pokazać przełożonemu czy rekruterowi, że dając Ci wynagrodzenie, którego oczekujesz, zyskają Twoją motywację, większą wydajność, zaangażowanie w kluczowy projekt, a może dodatkowe kompetencje, które możesz wykorzystać w zupełnie nowym obszarze.

Spójrz na punkt widzenia drugiej strony

Negocjacje to dialog. Nie wolno Ci przyjmować postawy egoistycznej. Musisz aktywnie słuchać swojego rozmówcy i wychodzić naprzeciw jego oczekiwaniom, proponując konkretne rozwiązania.
Jeśli nie dostaniesz dodatkowej pensji, to może firma jest w stanie rozszerzyć Twój pakiet medyczny o potrzebną Ci rehabilitację albo sfinansować dodatkową naukę języka obcego? Pamiętaj, że takie rozwiązania mogą być dla Ciebie realnym benefitem, a dla pracodawcy – dowodem, że podchodzisz do negocjacji elastycznie.

Ustal kolejne kroki

Odmowa przełożonego nie powinna oznaczać Twojej klęski. Wspólnie z szefem ustal cele, które musisz zrealizować, żeby podwyżkę otrzymać lub termin, w którym możecie wrócić do rozmowy o finansach. Dodatkowy czas wykorzystaj na wzmocnienie swoich kompetencji i pozycji negocjacyjnej.
Podobnie jest w przypadku rozmowy o pracę – jeśli nie uda Ci się wynegocjować od razu wymarzonej stawki, a pracę zdecydujesz się podjąć, ustal z pracodawcą, że wrócicie do rozmowy później, np. po okresie próbnym, przy przedłużaniu umowy.

Porażka – czy na pewno?

Nieudane negocjacje i jasny komunikat od pracodawcy o braku podwyżki mają również wbrew pozorom… swoje pozytywy. Dają Ci jasny obraz sytuacji, w której się znajdujesz. Jeśli zależy Ci na wyższym wynagrodzeniu, musisz poszukać firmy, która Ci je da, bo wiesz, że tutaj już nic więcej nie uzyskasz.

OPR. WG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.