Natalia Dyjas-Szatkowska

Jak wypożyczyć miejski rower w Zielonej Górze? Podpowiadamy naszym Czytelnikom krok po kroku

Dziesiątki tysięcy kilometrów. Tyle pokonaliśmy już na miejskich rowerach w Zielonej Górze Fot. Mariusz Kapała Dziesiątki tysięcy kilometrów. Tyle pokonaliśmy już na miejskich rowerach w Zielonej Górze
Natalia Dyjas-Szatkowska

Dzwonią Państwo do nas i pytają, w jaki sposób zarejestrować się w systemie roweru miejskiego. Dla wielu mieszkańców jest to wciąż niejasne. Wyjaśniamy więc, jak zrobić to najłatwiej.

- Tyle się mówi o tym rowerze miejskim, a wciąż sporo z nas nie wie, jak z niego korzystać, dla niektórych to czarna magia - zadzwoniła do nas Czytelniczka. - Czy moglibyście wytłumaczyć krok po kroku, co zrobić, by móc na nim pojeździć?
Przyznajemy, że i my wciąż uczymy się tego systemu, Państwa wątpliwości rozwiązujemy na bieżąco. Staramy się pomóc. Zacznijmy więc od rejestracji.

Jak informuje firma Nextbike, aby zarejestrować się w systemie roweru miejskiego można wybrać parę opcji: zrobić to przez stronę internetową: www.zielonogorskirowermiejski.pl, poprzez terminal, dzwoniąc pod numer: 68 422 84 44 lub za pomocą aplikacji mobilnej.

Rejestracja poprzez stronę internetową: w prawym górnym rogu pojawi nam się informacja: rejestracja. Musimy wybrać tę opcję, kliknąć w nią. Następnie wypełnić odpowiednią ankietę. Podać swój numer telefonu, imię, nazwisko, adres zamieszkania, taki, jaki mamy podany w dowodzie, kod pocztowy, miejscowość, kraj, maila i numer PESEL. Zaakceptować warunki i kliknąć przycisk „dalej”. Wtedy pojawi nam się opcja, w trakcie której musimy doładować konto miejskiego roweru minimalną kwotą 10 zł.
Po kliknięciu napisu: „doładuj konto” pokaże nam się lista banków i sposobów doładowania miejskiego roweru. Musimy wybrać odpowiedni bank, zdecydować się na sposób przelania pieniędzy i doładować miejski rower. Do zarejestrowanego konta możesz również podpiąć kartę kredytową, dzięki której opłata za przejazdy rowerowe będzie pobierana automatycznie. W celu połączenia karty kredytowej z kontem, skontaktuj się z całodobową infolinią. Kartę kredytową można także dodać do konta przy terminalu, gdy stan środków jest niższy niż 10 zł.

Po wypełnieniu formalności, związanych z płatnością, na podany przez nas przy rejestracji numer telefonu powinien przyjść numer PIN, którym będziemy posługiwać się przy wypożyczaniu roweru, zaś na adres mailowy dostaniemy link do aktywacji. W celu uruchomienia konta trzeba zalogować się na podany podczas rejestracji adres e-mail oraz kliknąć w link aktywujący konto. Jeśli nasze konto będzie doładowane kwotą minimalną, a na nasz telefon przyszedł sms z PIN-em oraz aktywowaliśmy rower poprzez otrzymanego na maila linka, możemy udać się do stacji wypożyczania rowerów. (Dla miłośników nowinek technologicznych polecamy też ściągnąć na swój telefon aplikację nextbike, wypożyczanie będzie jeszcze łatwiejsze. Jednak aplikacja nie jest konieczna, by skorzystać z roweru).

Na stacji wypożyczania rowerów na specjalnym ekranie dotykowym klikamy przycisk: wypożyczenie/zwrot. Przy wypożyczaniu podajemy swój numer telefonu oraz przypisany nam PIN. Wpisujemy też numer roweru, który chcemy wypożyczyć (jeśli na stacji nie ma żadnego roweru, niestety musimy udać się na kolejną).

Na każdym bicyklu znajduje się przypisana mu numeracja. Jeśli się w tym pogubimy, to po prostu najłatwiej jest postępować zgodnie z instrukcjami na dotykowym ekranie. Po wpisaniu odpowiednich danych rower zostanie zwolniony automatycznie, usłyszymy charakterystyczny dźwięk. Będziemy musieli wyprowadzić go ze stacji. Jeśli bicykl jest zapięty linką, należy ją odblokować przy pomocy otrzymanego kodu. Kiedy rower jest już wypięty możemy na niego wsiąść i udać się na wycieczkę. Co ważne, wysokość siodełka na takim rowerze jest regulowana.

Po zakończeniu wycieczki rower odstawiamy na stację (nie musi być to ta, z której ruszyliśmy). Jak to robimy? Wprowadzamy rower do elektrozamka, sygnał dźwiękowy potwierdzi prawidłowy zwrot bicykla. Musimy upewnić się, że rower został poprawnie zablokowany w elektrozamku. Jeśli na stacji nie ma wolnego miejsca, można przypiąć rower obejmą z zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub innego roweru.

Poprzez terminal: Na tablicy dotykowej, rejestracja przebiega prawie tak samo, jak poprzez stronę. Na ekranie klikamy przycisk „rejestracja”. I postępujemy zgodnie z instrukcjami: wpisujemy swoje imię i nazwisko, numer telefonu, adres mailowy. Po zaakceptowaniu warunków dostaniemy na podany przez nas numer telefonu PIN, zaś na adres mailowy link do aktywacji. Przy tej rejestracji jesteśmy też pytani o numer karty kredytowej, możemy te dane podać, doładowując konto lub pominąć ten krok i doładować konto w inny sposób. Przelewem, blikiem etc. Kiedy klikniemy w link aktywujący, który otrzymamy na maila, rower wypożyczamy i oddajemy tak, jak przy rejestracji poprzez stronę internetową.

Poprzez infolinię: Próbowaliśmy zarejestrować się też telefonicznie, niestety, po wybraniu numeru telefonu do centrali, automatyczna sekretarka każe nam podać nasz sześciocyfrowy PIN. W tym przypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać na linii, nie rozłączać się (wszak PIN-u jeszcze nie posiadamy). Po paru pytaniach automatycznej sekretarki zostajemy przekierowani do konsultanta, który poprzez telefon pomoże nam zarejestrować się w systemie miejskiego roweru.

Poprzez aplikację na komórce: Na swoją komórkę ściągamy aplikację nextbike. Po ściągnięciu kilkamy opcję rejestracji. Wybieramy kraj i miasto, w którym chcemy skorzystać z aplikacji. Potem potwierdzamy rejestrację i dalej postępujemy, jak w przypadku rejestracji na stronie. Musimy podać swoje dane kontaktowe. Dokonać wpłaty. Aplikacja daje nam możliwość sprawdzenia historii wypożyczeń, dostępności bicykli.

- W Zielonej Górze możemy zauważyć prawdziwy sukces miejskiego roweru - mówi Marek Pogorzelski z firmy Nextbike, która obsługuje rowery miejskie w Zielonej Górze. - Każdy z miejskich rowerów został wypożyczony od początku trwania inwestycji, czyli od końca sierpnia, średnio 200 razy. W dużych miastach rocznie jeden rower wypożyczany jest około 1000 razy. Sukces widać więc gołym okiem!

ZOBACZ TEŻ: Rower miejski w Zielonej Górze. Kiedy wypożyczymy rower? Ile to będzie kosztować? Jakie są kary?

Natalia Dyjas-Szatkowska

Dzień dobry! Nazywam się Natalia Dyjas-Szatkowska i jestem rodowitą zielonogórzanką. Pracuję w "Gazecie Lubuskiej" od 2016 roku. I choć z wykształcenia jestem filologiem polskim i teatrologiem, to swoją pracę zawodową związałam właśnie z mediami. 


W obszarze moich działań znajdują się:   • problemy i sprawy Zielonej Góry,

  • kwestie, które poruszają mieszkańców powiatu zielonogórskiego.


Ważne są dla mnie codzienne problemy mieszkańcówsprawy społeczne i kulturalne naszego regionu. Nie jest mi obojętny los zwierzaków i często piszę o nich na naszych łamach. Lubię spotkania z ludźmi i to właśnie nasi Czytelnicy są dla mnie wielką inspiracją. To oni podpowiadają, czym warto się zająć, co ich boli, denerwuje, ale i cieszy. 


Zawsze lubiłam rozmawiać z ludźmi. Jako osoba, która pracowała z nimi podczas organizacji różnych wydarzeń kulturalnych i festiwali, zrozumiałam, że to właśnie człowiek i jego historia są dla mnie najważniejsze. To więc chyba nie przypadek, że zaczęłam pracę w dziennikarstwie... 


W wolnych chwilach (jeśli jakaś się znajdzie... :)) nałogowo pochłaniam książki (kryminałom mówię nie, ale mocno kibicuję nowej, polskiej prozie) i z aparatem poznaję nasze piękne województwo lubuskie. Chętnie dzielę się urodą regionu na łamach "Gazety Lubuskiej" i portalu "Nasze Miasto". Nie boję się też pokazywać, co jeszcze mogłoby się tutaj zmienić. I to właśnie przynosi mi największą satysfakcję w pracy. Gdy uda się choć trochę ulepszyć otaczającą nas rzeczywistość. 


Czy w Twojej okolicy dzieje się coś ważnego? Masz sprawę, która Twoim zdaniem powinna zostać opisana w naszej gazecie? A może masz jakiś kłopot, który należy rozwiązać? Śmiało! Skontaktuj się ze mną, postaram się zająć danym tematem.


Kontakt do mnie: natalia.dyjas@polskapress.pl


Telefon: 68 324 88 44 lub: 510 026 978.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.