Jak wziąć 500 zł na dziecko w 2017 r.

Czytaj dalej
Kaśka Borek

Jak wziąć 500 zł na dziecko w 2017 r.

Kaśka Borek

Pierwszy okres, na jaki przyznano prawo do świadczenia 500+, trwa do 30 września 2017 roku. Co dalej? Jak będziemy składać wnioski w 2017 roku? - pytają nas rodzice. A my wyjaśniamy

Wnioski o 500 zł (500+) na dziecko można było składać od 1 kwietnia 2016 roku – to jest od momentu startu programu.
W tym roku kończy się pierwszy etap

Co do zasady, dla korzystających z programu „Rodzina 500+” okres otrzymywania świadczenia trwa od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Uwaga! Istotne jest, że pierwszy okres, na jaki przyznawano prawo do świadczenia, jest dłuższy. Rozpoczął się 1 kwietnia 2016 roku i trwa do 30 września 2017 roku. Dzięki temu rodzice nie musieli składać dwóch wniosków w 2016 roku, kiedy program wszedł w życie.

Co do 30 września 2017 roku
Jak wyjaśniliśmy: pierwszy okres, na jaki przyznawano prawo do świadczenia, jest dłuższy. Trwa do 30 września 2017 roku - o ile dziecko wcześniej nie skończy 18 lat.
Ale do programu można dołączyć w dowolnym momencie. Oznacza to, że jeślidziecko urodzi się na przykład w czerwcu, będziesz mógł złożyć wniosek już nawet dzień po jego narodzinach.

Prawo do świadczenia wychowawczego ustala się - zaczynając od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami - nie wcześniej niż od dnia urodzenia się dziecka. Czyli jeżeli rodzice malucha urodzonego w maju 2017 roku kompletny wniosek złożą w maju, pieniądze będą im wypłacane właśnie począwszy do tego miesiąca. Jeśli w czerwcu, to od czerwca.
Uwaga! Nie ma wyrównania za stracone miesiące - czyli za te, które minęły od narodzin dziecka do złożenia wniosku. Jeżeli się zagapimy i później złożymy wniosek, np. w maju, podczas gdy dziecko urodziło się w kwietniu, pieniądze dostaniemy od maja.
Co po 30 września 2017 roku
Zacznie się kolejny okres, na jaki będzie przyznawane prawo do świadczenia. Aby móc z niego skorzystać, trzeba będzie złożyć kolejny wniosek.
Nowe wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2017 roku (lub od lipca). Świadczenie będzie przyznawane na kolejny okres świadczeniowy. To znaczy od 1 października 2017 roku do 30 września 2018 roku - jeśli dziecko w tym okresie nie skończy 18 lat!

Jaki dochód będzie brany pod uwagę
1. Przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego (500+) na okres od 1 kwietnia 2016 roku do 30 września 2017 roku uwzględnia się dochód rodziny z 2014 roku (z uwzględnieniem dochodów uzyskanych bądź utraconych).

2. Przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego na okres od 1 października 2017 roku do 30 września 2018 roku będzie uwzględniany dochód rodziny z 2016 roku (również z uwzględnieniem dochodów uzyskanych bądź utraconych).

3. Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę ustala się, biorąc pod uwagę dochody członków rodziny:
A małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka (opiekun faktyczny dziecka to osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka); oraz

zamieszkujące wspólnie z tymi osobami, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia,

a także dzieci, które ukończyły 25 lat, pod warunkiem, że mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i w związku z nią przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna.

Uwaga!
Gdy członek rodziny jest umieszczony w pieczy zastępczej lub w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, nie uwzględniamy go, ustalając dochód rodziny.

Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami do członków rodziny nie zalicza się: A dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, A dziecka w związku małżeńskim, jak również A pełnoletniego dziecka, które ma własne dziecko.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.