Jak zapewnić sobie lepsze warunki pracy i wyższą pensję?

Czytaj dalej
Fot. 123rf
OPR. WG

Jak zapewnić sobie lepsze warunki pracy i wyższą pensję?

OPR. WG

Pracodawcy muszą się postarać, aby zatrudnić i utrzymać w firmie najlepszych pracowników. To sprzyja zdolnym i ambitnym specjalistom.

Pracodawcy wykazują się coraz większym zaangażowaniem w procesy poszukiwania najlepszych pracowników. Jeśli jednak zależy nam na dobrej pracy, nie możemy bezczynnie czekać na to, aż ktoś nam ją zaproponuje. Proces poszukiwania pracy może przynieść upragnione efekty, kiedy dobrze się do niego przygotujemy. Eksperci Monster Polska podpowiadają, jak zdobyć wymarzoną posadę.

Sukces w negocjacjach dotyczących wynagrodzenia, niezależnie od tego czy będziesz walczyć o podwyżkę w obecnej pracy czy o wyższą pensję w nowym miejscu, zależy od tego, jak się przygotujesz.

Nowe stanowisko

Jeżeli planujesz zmienić posadę, koniecznie sprawdź, jakie warunki stawia przyszły pracodawca. Zwróć uwagę na wymagane umiejętności i zastanów się, czy na pewno jesteś w stanie im sprostać. Na podstawie informacji o przyszłym stanowisku i bazując na swoich dotychczasowych osiągnięciach, przygotuj solidne argumenty, które będą podkreślały Twoje mocne strony. Skompletuj certyfikaty, potwierdzenia ukończenia kursów, referencje od byłych pracodawców i współpracowników. Pracodawca, zatrudniając Cię, ma nadzieję, że będziesz wartościowym kandydatem dbającym o rozwój nie tylko swój, ale też firmy. Musisz mu udowodnić, że Twoja kandydatura przyniesie konkretne korzyści.

Jak zapewnić sobie lepsze warunki pracy i wyższą pensję?
Infografika Tomasz Frączek, fot. 123rf

Podwyżka

Jeśli starasz się o podwyżkę i mimo doskonałego przygotowania się do rozmowy szef nie może zaproponować Ci wyższej pensji, dopytaj o powody i porozmawiaj o innych rozwiązaniach. Może się okazać, że w obecnym momencie nie dostaniesz więcej pieniędzy, jednak jest szansa na inne formy wynagrodzenia, które również będą satysfakcjonujące. Jeśli szefowi zależy na utrzymaniu zespołu i najlepszych pracowników, z pewnością będzie dysponował takim wachlarzem zastępczych rozwiązań. Wśród nich może znaleźć się np. własny gabinet, dopłata do posiłków, bardziej elastyczne godziny pracy, możliwość pracy z domu czy dłuższy urlop.

Eksperci Monster Polska radzą, żeby podczas rozmowy z przełożonym być otwartym na alternatywne formy zapłaty i znaleźć sposób na wynegocjowanie korzystnej dla siebie formy rekompensaty.

Pojawiające się oferty pracy z innych firm są kuszącym argumentem w momencie rozmowy na temat lepszych warunków pracy. Jest on jednak dość ryzykowny. Nigdy nie stawiaj obecnemu pracodawcy ultimatum, grożąc mu, że jeżeli nie podniesie Ci pensji, odejdziesz do innej firmy. Takie działanie z pewnością nie pomoże ci osiągnąć zamierzonego rezultatu - może mieć wręcz przeciwny skutek.

Postępuj z pracodawcą uczciwie

Jeżeli jesteś przekonany, że przedstawiona przez niego oferta nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz dać mu delikatnie do zrozumienia, że masz inne możliwości. W ten sposób zachowasz się uprzejmie i pokażesz pracodawcy, że znasz swoją wartość. Dzięki temu będzie on bardziej skłonny zawalczyć o ciebie. Pamiętaj też, że w relacjach pracownik - pracodawca niezwykle ważne jest odpowiednie zachowanie. Odejście z pracy w nieprzyjemnej atmosferze wywołanej kłótnią i obrażaniem się może w przyszłości negatywnie odbić się na twojej pracy.

Pamiętaj o tym, że pracodawcy starają się zatrudnić i utrzymać najbardziej wartościowych pracowników. Jeżeli zatem jesteś przekonany o swoim korzystnym wkładzie w rozwój firmy, nie bój się zawalczyć o lepszą pozycję i wyższą płacę. Rynek sprzyja pracownikom i kandydatom, dlatego warto to wykorzystać i zawalczyć o lepsze warunki pracy, pamiętając jednak o powyższych zasadach.

OPR. WG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.