Jak zlikwidować brzydki zapach, czyli dobre sposoby na czystą lodówkę

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Katarzyna Dębek

Jak zlikwidować brzydki zapach, czyli dobre sposoby na czystą lodówkę

Katarzyna Dębek

Utrzymanie lodówki w czystości to gwarancja zachowania dłuższej świeżości przechowywanych w nich produktów oraz braku drożdżaków, pleśni oraz innych bakterii, które mogą doprowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci.

Aby uniknąć brzydkiego zapachu w lodówce i groźnych chorób wywołanych przez zepsute produkty przede wszystkim raz w tygodniu należy zrobić przegląd. Stare jedzenie wyrzucić, a rzeczy z bliskim terminem ważności ustawić w zasięgu ręki. Przed rozpoczęciem mycia lodówki pamiętajmy, aby wyłączyć ją z prądu i wyjąc wszystkie znajdujące się w niej rzeczy.

Do dokładnego wyczyszczenia będzie nam potrzebna ciepła woda z płynem do mycia lub mydłem. Możemy też użyć sody oczyszczonej (1 łyżka na 1 litr wody) lub octu (3 łyżki na 1 litr wody). Czyszczenie lodówki zaczynajmy od góry. Umyjmy dokładnie każdy zakamarek i szczelinę. Następnie spłukujemy i wycieramy suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym. Gumę w drzwiczkach należy od czasu do czasu przetrzeć talkiem. Zabieg ten wydłuży żywotność uszczelek. Ponieważ większość lodówek ma system no Frost, to ta porada jest dla tych, którzy są posiadaczami starszych modeli. Osoby te nie powinny stosować żadnych środków, które przyspieszają rozmrażanie, ani podważać lodu nożem i wkładać do lodówki garnka z wrzątkiem.

Jak zlikwidować brzydki zapach w lodówce? Jest na to kilka sposobów. Do tego celu możemy użyć proszku do pieczenia i jabłka. Na talerzyk kładziemy jabłko i wsypujemy proszek do pieczenia i zostawiamy go w środku lodówki. Po dwóch tygodniach należy wsypać nowy proszek. Zamiast proszku można także użyć zużytych, ale dobrze wysuszonych fusów po kawie. Jako pochłaniacz brzydkich woni sprawdzi się też cytryna. W lodówce można też zamiast cytryny zostawić tylko jej skórkę. Aby zapachy jedzenia się nie mieszały, do lodówki wstawmy pojemnik z sodą oczyszczoną lub mieloną kawą.

Myjąc lodówkę szczególną uwagę zwróć na miejsca trudno dostępne – zwłaszcza uszczelki, okolice pod zamrażalnikiem i za pojemnikami na owoce.

Katarzyna Dębek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.