Jaki los czeka dawny zbór ewangelicki we Wschowie?

Czytaj dalej
Fot. T. Wojnarowski
Filip Pobihuszka

Jaki los czeka dawny zbór ewangelicki we Wschowie?

Filip Pobihuszka

- Propozycje wskazują na utworzenie centrum, łączącego w sobie kulturę, naukę i sztukę - wyjaśnia dyrektor wschowskiego muzeum.

Na początku grudnia pisaliśmy o dobrych nowinach dla Kripplein Christi, czyli dawnego zboru ewangelickiego Żłóbka Pana Jezusa we Wschowie. Niemiecko - Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury, która czerpie środki m.in. z dotacji rządowych, zadecydowała o przekazaniu nieco ponad 100 tys. zł na prace mające ustabilizować zabytkową więźbę dachową. Dofinansowanie to finał ponad trzyletniej współpracy gminy z fundacją.

Prace stabilizacyjne miały zakończyć się pod koniec stycznia i tak też się stało. Pierwszy sukces w kierunku ratowania zabytkowej budowli skłania do zastanowienia się nad dalszymi losami zboru. - Przeprowadzone działania społeczne i inicjatywy kulturalne zorganizowane przez Stowarzyszenie Czas A.R.T. w ramach akcji „Serce dla Żłobka Chrystusa”, przybliżyły zamknięty na co dzień zabytek mieszkańcom Wschowy, ale także gościom z regionu - czytamy w mailu od szefowej wschowskiego muzeum, Marty Małkus. - Zebrane propozycje wskazują na utworzenie w tym miejscu centrum łączącego w sobie kulturę, naukę i sztukę. Wspaniała akustyka, sceneria oraz możliwość wykorzystania w przyszłości empor, dziś wymagających renowacji i wzmocnienia, pozwolą na realizację koncertów, widowisk scenicznych, spektakli teatralnych - wyjaśnia.

Świątynia jest jedną z tych budowli, które od wieków górują nad miastem. I niestety jedną z najbardziej zaniedbanych.Więcej na naszej stronie
T. Wojnarowski Świątynia jest jedną z tych budowli, które od wieków górują nad miastem. I niestety jedną z najbardziej zaniedbanych. Więcej na naszej stronie

Kościół byłby też idealnym miejscem, do opowiedzenia historii reformacji w Polsce, zwłaszcza, że działalność luteranów, braci czeskich i braci polskich w Rzeczypospolitej jest dla większości nieznana. - Kościół Żłóbka Chrystusa to nie tylko zabytek sakralny. Jego wartość architektoniczną wzmacnia nietypowa lokalizacja w obrębie dawnej fortalicji miejskiej. Do dziś zachowane są fragmenty murów miejskich z XV wieku z widocznym krenelażem i reliktami barty¬zany. Kontynuacja badań archeologicznych może przynieść odpowiedź na pytanie o pierwotną lokalizację Bramy Polskiej. Tym samym: ratując historyczną świątynię poznajemy historię miasta - pisze M. Małkus.

Kompleks świątynny datowany jest na początek XVII wieku. Jest to zespół obiektów obejmujących dawny kościół ewangelicki, wieżę, szkołę ewangelicką i budynek pastorówki. Powstanie zboru jest związane z okresem kontrreformacji. Zbór „Kripplein Christi” działał aż do 1945 r., kiedy to Wschowa ponownie znalazła się w granicach Polski. Nastąpiła całkowita wymiana ludności. Niemcy opuścili miasto, a jego nowi mieszkańcy w większości byli katolikami. Niestety w efekcie zbór ulegał dewastacji.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.