Jaki pomysł wygra przy wyborze inwestycji?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Jaki pomysł wygra przy wyborze inwestycji?

Marek Białowąs

O tym, co jest potrzebne w gminie Nowogród Bobrzański, najlepiej wiedzą sami mieszkańcy. Wszyscy mogą zgłosić do realizacji swój projekt

Rozpoczyna się już kolejna edycja budżetu obywatelskiego. Właśnie trwają konsultacje społeczne dotyczące sposobu wydania pieniędzy w 2017 r. A jest o co się starać, bo do dyspozycji będzie aż 240 tys. zł. Z tego 100 tys. zł będzie przeznaczona na inwestycje na terenie miasta Nowogród Bobrzański oraz 140 tys. zł na realizację pomysłów na terenie gminy (z wyłączeniem miasta) i tak: Krzewiny, Cieszów, Sterków, Pajęczno, Krzywa, Skibice, Łagoda, Pogdórzyce i Turów mają do zagospodarowania 15 tys. zł. Wysoka, Dobroszów Wielki i Mały, Popowice, Białowice dysponują kwotą 25 tys. zł. Kaczenice, Urzuty, Klępina, Przybymierz - 40 tys. zł. Drągowina, Sobolice, Kotowice, Niwiska, Pierzwin, Kamionka, Pielice i Bogaczów - mają do zagospodarowania 60 tys. zł.

Na co mieszkańcy przeznaczą pieniądze z budżetu? W przeszłości największą popularnością cieszyły się place zabaw i miejsca rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Ale były też i bardziej przyziemne pomysły jak remont chodnika przy ul. 9 Maja i ul. Reja w Nowogrodzie Bobrzańskim czy remont łazienki w świetlicy wiejskiej oraz zakup sprzętu do świetlicy w Drągowinie. - Ogólnie można powiedzieć, że mieszkańcy gminy najbardziej domagają się budowy i remontów dróg. Jednak budżet obywatelski jest za mały na tak kosztowne inwestycje - mówi Dorota Laskowska-Kabała, radna. Dlatego też większą szansę na realizację mają mniej kosztowne pomysły, które jednak służą w miarę szerokiej grupie mieszkańców.

Ogólnie można powiedzieć, że mieszkańcy gminy najbardziej domagają się budowy i remontów dróg

Pojawiły się już pierwsze propozycje na temat sposobu wykorzystania budżetu obywatelskiego w przyszłym roku. Jest to np. naprawa nawierzchni ul. Winiary, naprawa schodów łączących Nowogród Bobrzański dolny z górnym. Ciekawą propozycją jest też budowa zadaszonych wiat rowerowych przy instytucjach publicznych jak urząd gminy, szkoła czy biblioteka.

- Pomysł odnowienia schodów jest bardzo dobry - mówi Genowefa Wawrzyniak, mieszkanka ul. Zamkowej w Nowogrodzie Bobrzańskim. - Bardzo ciężko tędy się poruszać, szczególnie jesienią i zimą łatwo o wypadek.

Pomysły można zgłaszać do 8 września br. Później komisja powołana przez burmistrza przejrzy nadesłane propozycje i na te, które uzyskają pozytywne opinie mieszkańcy będą mogli oddać swój głos. Formularz zgłoszenia pomysłu można otrzymać w biurze podawczym urzędu miejskiego lub pobrać ze strony internetowej www.nowogrodbobrz.pl.

Wypełniony dokument należy oddać w magistracie. Osoba zgłaszająca swój pomysł musi być mieszkańcem gminy zameldowanym na jej terenie i mieć ukończone 18 lat. Wniosek powinien zawierać dokładny opis inwestycji wraz z wyszczególnieniem nakładów niezbędnych do jej realizacji (koszt map, uzgodnień, decyzji, koszt materiałów, urządzeń, robocizny itp.). Uwaga - jedna osoba może zgłosić tylko jedną propozycję. W procesie weryfikacji odrzucone zostaną pomysły, których koszt realizacji przekroczy kwoty zarezerwowane w budżecie na ten cel, czyli 100 tys. zł dla miasta i 140 tys. zł dla sołectw.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.