Jakie nazwy będą nosić ulice po dekomunizacji?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Jakie nazwy będą nosić ulice po dekomunizacji?

Łukasz Koleśnik

Najpóźniej w kwietniu odbędą się konsultacje z mieszkańcami w sprawie zmian nazwy ulic. Związane jest to z ustawą dekomunizacyjną.

Już od zeszłego roku trwają przygotowania do zmian nazw ulic, propagujących komunizm.

W minionym tygodniu w urzędzie zebrała się komisja w tej sprawie.

- Mamy już wybrane ulice, które zostaną zmienione - informuje przewodniczący komisji, Bartosz Zaborowicz. - Czekamy tylko na decyzję Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie ulicy 17 Pionierów, która być może jeszcze trafi na listę. Jakie więc nazwy będą nosiły ulice po zmianie?

- Mamy po kilka propozycji dla każdej z ulic - wyjaśnia B. Zaborowicz.

Najpóźniej w kwietniu mieszkańcy ulic, których nazwy ulegną zmianie, otrzymają pismo z urzędu.
- W nim będzie dokładnie wyjaśnione, dlaczego zmieniamy akurat tę nazwę, skąd cała procedura, jaka ustawa o niej mówi - wymienia przewodniczący komisji B. Zaborowicz.

Później rozpoczną się konsultacje z krośnianami.

- Nie mamy jeszcze wyznaczonych konkretnych dat spotkań. Ustalimy je w późniejszym terminie - zaznacza przewodniczący komisji.
Niektórzy przedwcześnie zaczęli się starać o zmianę nazwy ulicy.

- Otrzymaliśmy propozycję zmiany ulicy Świerczewskiego na Nadodrzańską. Wystąpili do nas mieszkańcy z petycją. Jak się jednak później okazało, była to inicjatywa kilku osób, które przyszły do mieszkańców z konkretną nazwą. Nie poinformowano ich o możliwym wyborze - opowiada przewodniczący.

Komisja przygotowała zestaw propozycji nazw ulic.

- _Zgodnie z ustawą, uwzględniliśmy rys historyczny, wnioski mieszkańców, stowarzyszeń i związków działających w naszej gminie. Po konsultacjach zamkniemy ostatecznie listę i skierujemy do prac rady miejskiej - wyjaśnia Zaborowicz.

Jakie propozycje otrzymają mieszkańcy?_Ci mieszkający przy ul. Armii Czerwonej będą mieli do wyboru ulicę Armii Krajowej, Łochowicką lub Wakacyjną. Ulica Armii Ludowej zmieni się na Spokojną lub Powstańców Wielkopolskich. Ulica ZBOWiD (Związek Bojowników o Wolność i Demokrację) ma zostać nazwana Zamkową. Ulica 22 Lipca przekształci się w Rzeczną. Mieszkańcy 40-lecia PRL_zastanowią się nad nazwą Osiedle Północne. Dla ludzi z Obrońców Stalingradu przygotowano trzy propozycje:_Słubicka, Unii Europejskiej oraz Obrońców. Ulica Świerczewskiego może się zmienić we wspomnianą wcześniej Nadodrzańską lub ul. ks. Stanisława Garncarza. Na Żymierskiego do wyboru będą dwie nazwy: Głogowska oraz Trakt Książęcy. Walki Młodych zmieni się w ul. Mnichów. Ul. Partyzantów ma zostać ul. Kamienną, natomiast Marksa zmieni się w Menniczą. Ul. 20 lutego? Tu do wyboru będzie ul. Sybiraków bądź Graniczna.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.