Jakie nazwy powinny mieć miejskie ronda?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Jakie nazwy powinny mieć miejskie ronda?

Leszek Kalinowski

Wiele emocji wzbudziło nadanie rondu nazwy Osadników I i II Armii. Przy okazji rozpoczęła się dyskusja nad nazewnictwem.

Rondo u zbiegu ulic : Botanicznej, ks. Michalskiego, Tatrzańskiej i Szczekocińskiej, będzie nosiło imię Osadników Wojskowych I i II Armii Wojska Polskiego. Tak zdecydowała rada. Z inicjatywą wyszli Tomasz Nesterowicz (SLD) i Andrzej Brachmański (Zielona Razem). Zanim jednak tak się stało, radni dyskutowałi nad nazwą i nie tylko...

Andrzej Brachmański tłumaczył, że chodzi o uhonorowanie tych żołnierzy, którzy z rozkazu musieli się tu osiedlić. To im zawdzięczamy polską administrację, tworzenie miasta od nowa...

- A czy znane są wam niechlubne fakty historyczne, dotyczące I i II Armii Wojska Polskiego? - pytał radny Marek Budniak (PiS).
- To pytanie zbyt ogólne. Konkretnie o jakie fakty chodzi? - pytaniem na pytanie odpowiedział T. Nesterowicz.

M. Budniak podkreślił, że jego dziadek też był osadnikiem: - Tylko że ta sama władza, która wcieliła go do II Armii Wojska Polskiego, wcześniej pozbawiła go domu i gospodarstwa. Siłą został tu przeniesiony. Bardzo tęsknił do tamtych sadów, plantacji... Radny PiS zauważył, że teraz gdy mówimy o prawdzie historycznej, nie możemy pomijać różnych faktów. Ludowe Wojsko Polskie walczyło z antykomunistyczną opozycją. Przypomniał jego udział w 1956 i 1970 roku. A stan wojenny? Też nie jest chlubą wojska.

Nazwy rond pełnią też rolę edukacyjną

- I Armia kojarzy się z Berlingiem. Jego Anders uznawał za zdrajcę narodu - mówił M. Budniak. A. Brachmański tłumaczył, że jego i T. Nesterowicza intencją było uhonorować prostych ludzi, którzy tu przyjechali, bo musieli. Ale którym wiele zawdzięczamy. Tworzyli tu Polskę. - Nie chcemy oceniać całej historii - dodał.

- W mojej rodzinie byli żołnierze dywizji Maczka, którzy załapali się z Andersem. Ale byli też ci, którzy walczyli w I i II Armii. Bo tak potoczył się ich los - mówi T. Nesterowicz. - Wśród wielu Polaków były podobne życiorysy.

Robert Sapa (PO) proponował krótszą nazwę: osadników wojskowych. Radnym się nie spodobała. Bożena Ronowicz (PiS) mówiła o bałaganie z nazwami i koniecznością ich uporządkowania. Zaproponowała, by z nazwy, dotyczącej wojska, wyrzucić słowo „ludowe”, bo to potoczna nazwa. I podkreśliła, że chodzi o uhonorowanie żołnierzy, a nie dowódców, więc zagłosuje za. Pomysłodawcy zgodzili się przyjąć poprawkę i wykreślić „ludowe”.

Radny Robert Górski (Zielona Razem) uważa, że nazwy rond pełnią rolę topograficzną. Dlatego powinny wiązać się z ulicami albo sołectwami przy nich np. rondo Przylep. Łężyca, Chynów. Inne nazwy ludziom nic nie mówią.
- Nie zgadzam się z tym. Nazwy rond pełnią też rolę edukacyjną - stwierdził Jacek Budziński (PiS).

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.