Jakie podwyżki za wodę i śmieci w powiecie zielonogórskim, krośnieńskim i świebodzińskim?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała GL
Anna Chreptowicz

Jakie podwyżki za wodę i śmieci w powiecie zielonogórskim, krośnieńskim i świebodzińskim?

Anna Chreptowicz

Mieszkańcy Gubina, Krosna Odrz., i Maszewa mogą spodziewać się wzrostu opłat za śmieci. Podwyżek za wodę i ścieki nie unikną mieszkańcy powiatów świebodzińskiego i zielonogórskiego.

Zielona Góra


W styczniu podwyżek cen wody nie będzie, ponieważ rada zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zajmie się tą sprawą wiosną. Zmian można się spodziewać od kwietnia, ale wzrost opłat nie będzie wyższy niż 5 proc. w ciągu roku. Bo takie były ustalenia. Podwyżka wynika z inwestycji prowadzonych w wielkim mieście, na które wydano 300 mln zł.

Powiat krośnieński

Bobrowice
Jedynie śmieci pójdą w górę. Przez przyjmujący odpady zakład w Marszowie. - Według wstępnych wyliczeń zakładu, cena na bramie za tonę będzie wynosiła w przyszłym roku 272 zł - wyjaśnia wójt Marek Babul. To ok. 50 zł więcej niż dotychczas, co może się odbić na mieszkańcach. Na szczęście nie muszą się martwić o pozostałe rachunki. - Nie podnieśliśmy opłat w tym roku i nie zamierzamy w przyszłym - mówi Babul.

Bytnica
Śmieci jak wyżej. Woda i ścieki w tym roku pozostały na tym samym poziomie. - Zamierzamy się tym zająć w przyszłym roku - mówi wójt Leszek Olgrzymek. Na razie jednak woda kosztuje 3,75 zł netto za msześc., a ścieki 4,05 zł.

Dąbie
Podwyżka śmieci była w tym roku, ale niewielka. Dlaczego? - Tak wyszło w przetargu - tłumaczy wójt Krystyna Bryszewska. Śmieci teraz kosztują 7,50 zł za segregowane i 14,50 za zmieszane. Ceny za wodę i ścieki również są niskie: 3,15 zł i 5,25 zł (odpowiednio). W tym roku doszedł również abonament, liczący 2,88 zł. W przyszłym roku drożej raczej nie będzie.

Gubin
Za wywóz śmieci mieszkańcy płacą najwięcej w powiecie - 12 zł za segregowane oraz 18 zł za zmieszane. W przyszłym roku ceny nie pójdą w górę. Co innego woda i ścieki. Tutaj stawki wynoszą: woda - 4,58 zł za msześc. i ścieki - 5,48 zł (netto). W tym roku była duża podwyżka, będzie też w następnym, ponieważ Przedsiębiorstwo Usług Miejskich zamierza kompleksowo remontować sieć wodociągowo-kanalizacyjną. Po 31 kwietnia 2016 r. podwyżka wyniesie 38 groszy.

Gmina Gubin

W tym roku do góry poszło wszystko. Jeśli Marszów znów podniesie ceny, można się spodziewać kolejnej podwyżki. Bo utrzymanie infrastruktury jest coraz droższe. I to na tyle, że radni dopłacają 3 zł do rachunków mieszkańców Sękowic. Tam mają najdroższe ścieki (ponad 13 zł), bo są podłączeni do oczyszczalni w Gubinie. Podwyżki w przyszłym roku bardzo prawdopodobne.

Krosno Odrzańskie

Mieszkańcy mogą się spodziewać podwyżki. Trudno tutaj jednak winić samorząd, ponieważ śmieci trafiają do zakładu w Marszowie. - Marszów naprawdę szaleje z cenami - przyznaje wiceburmistrz Grzegorz Garczyński. Przedsiębiorstwo Wodno-Kanalizacyjne mocno inwestowało w infrastrukturę. Na razie jednak podwyżek nie należy się spodziewać.

Maszewo
Śmieci? Identycznie jak w przypadku gminy Gubin. Jeśli chodzi o wodę i ścieki, można spodziewać się większych rachunków. Gmina zamierza niedługo kontynuować potężną inwestycję, dotyczącą kanalizacji Rybaków, Maszewa oraz Połęcka. Do tego ruszyć ma też program, dotyczący przydomowych oczyszczalni ścieków. Na razie jednak mają jedne z najniższych opłat za wodę. Ok. 3 zł.

Powiat świebodziński

Lubrza
Zmian w opłatach za wodę nie będzie. - Obecne stawki obowiązują do czerwca 2016 roku. Natomiast dziś nie potrafię powiedzieć, czy cokolwiek się zmieni- usłyszeliśmy od sekretarza gminy Katarzyny Prze-włockiej. W przypadku śmieci opłata wyniesie 6,5 i 12 zł.

Łagów
- Nasze stawki należą do najniższych w województwie, ale mimo to nie zamierzamy ich podwyższać. Obecnie za wodę i ścieki mieszkańcy płacą niespełna 8,5 zł - powiedział nam wójt Czesław Kalbarczyk.

Skąpe
Podwyżka będzie od stycznia. W przypadku wody jest to 7 gr, ale ścieków aż 56 gr, czyli łącznie 63 gr. - Na razie dopłacamy do stawek za wodę i ścieki. Razem to ponad 300 tys. zł, ale na więcej nas nie stać - tłumaczył wójt Zbigniew Woch. Celem gminy jest całkowita likwidacja dopłat. Natomiast w przypadku śmieci stawki pozostaną na poziomie tego roku.

Szczaniec
Mieszkańcy tej gminy za wodę i ścieki płacą najwięcej, bo łącznie ponad 14 zł. - I to się nie zmieni. Ceny w przyszłym pozostaną bez zmian - powiedział nam Roman Koral z Gminnego Zakładu Usług Komunalnych. W przypadku wody mieszkańcy zapłacą 3,51 zł, a ścieków aż 10,77 zł. Ta druga cena wynika z wysokich opłat, które gmina przekazuje oczyszczalni ścieków w Świebodzinie.

Świebodzin
Od stycznia opłaty wzrosną o 1,33 proc. Wiceburmistrz Krzysztof Tomalak podkreśla, że tak niski wzrost to głównie zasługa dotacji, którą miasto przekazuje zakładowi wodociągów. A wynosi ona 1,5 mln zł w roku. - Na wodzie i ściekach nie zamierzamy zarabiać. Dzięki dotacji zakład wodociągów wyjdzie na zero - podkreślił Tomalak. Opłaty za śmieci - bez zmian.

Zbąszynek

Tu szykuje się podwyżka opłat za wodę i ścieki. Wiceburmistrz Jan Makarewicz zastrzegł wprawdzie, że to dopiero propozycja. A że miasto nie zamierza dopłacać, najpewniej zostanie przez radnych zaakceptowana. Obecnie opłata za wodę wynosi 2,5 zł, a ścieki 5,2 zł. Nowe stawki to 2,8 zł i 5,5 zł - wzrost wyniesie 60 gr (8 proc.).

Powiat zielonogórski

Babimost
Za wodę płaci się najmniej w okolicy. Stawka to 2,54 zł netto. Za ścieki mieszkańcy płacą 5,16 zł. Nieznacznie wzrośnie opłata za śmieci, która jest związana z kłopotami wysypiska w Dąbrówce Wlkp. i związanym z nimi nowym przetargiem na wywóz. Zamiast 6,50 zł za odpady selektywne, mieszkańcy zapłacą złotówkę więcej. Za nieselektywne - 11,50 zł zamiast 10,50 zł.

Bojadła
W gminie za wywóz śmieci płaci się 8,80 zł za odpady selektywne i 15 zł za odpady nieselektywne. Ta stawka pozostaje bez zmian. Podobnie, jak w przypadku wody i ścieków, Mieszkańcy za wodę zapłacą 3,48, za ścieki 6,48 zł. W roku 2014, w obu przypadkach, podwyżka wynosiła 10 gr.

Czerwieńsk
Od 1 stycznia cena za wodę wzrośnie o 15 gr dla gospodarstw domowych i o 58 gr dla pozostałych. Za odprowadzanie ścieków z domów będzie trzeba zapłacić 6,78 zł, zamiast 6,28 zł, czyli o 50 gr więcej. A pozostali zapłacą 44 gr więcej - 6,92 zł zamiast 6,46 zł. Zmian „w śmieciach” na razie nie będzie. W Czerwieńsku i w Płotach za wywóz odpadów segregowanych trzeba zapłacić 8,80 zł za osobę, a za niesegrowanych 15 zł. W innych miejscowościach jest to odpowiednio 7,60 zł i 12 zł.

Kargowa
W przyszłym roku planowany jest przetarg na wywóz śmieci. Możliwe, że pojawią się również podwyżki. - Prezes spółki wodno-kanalizacyjnej zapewne od nowego roku zawnioskuje o podwyżkę opłat za wodę i ścieki - mówi burmistrz Jerzy Fabiś. - W tej chwili nie wiem, jak duża miałaby to być podwyżka - dodaje. Mieszkańcy dalej będą więc płacili za wodę 3,10 zł, a za ścieki 4,36 zł. Opłaty za śmieci wynoszą: przy segregacji odpadów – 8,80 zł, a 15 zł - bez.

Nowogród Bobrzański
Mieszkańców podwyżka już dotknęła. - Z 1 sierpnia wzrosły opłaty za ścieki, bo pogorszył się stan naszej oczyszczalni ścieków. Teraz musimy wozić je do Żagania bądź Zielonej Góry. Ale remont będzie - uspokaja mieszkańców Henryk Kuczak. Cena odprowadzania ścieków przed zmianą wynosiła 5,16 zł, a teraz 5,75 zł. Za to cena za wodę spadła. Do sierpnia trzeba było płacić 3,64 zł za msześc., a teraz 3,57 zł.

Trzebiechów
Mieszkańcy unikną podwyżek za wywóz śmieci - za wywóz niesegregowanych 14 zł, a segregowanych 7,00 zł. Bez zmian pozostają również ceny za wodę i ścieki. Mieszkaniec gminy za wodę zapłaci w przyszłym roku 4,17 zł za msześc., a za ścieki 6,23 zł.

Sulechów
Mieszkańcy mogą być spokojni o swoje portfele. Tu również na podwyżki się nie zanosi, bądź będą one niemal niezauważalne. Opłaty za wodę wzrosną o 4 gr., z 2,97 zł do 3,01 zł, ścieki o8 gr.: z 6,48 zł do 6,56 zł. Za wywóz śmieci mieszkańcy zapłacą bez zmian: 9 zł za segregowane, 15 zł za niesegregowane.

Świdnica

Nie będzie podwyżki cen. - Nasza obecna taryfa obowiązuje jeszcze do marca 2016 r. Ewentualne zmiany wejdą w życie dopiero w kwietniu. Ale jeszcze nie wiadomo, czy taryfa utrzyma się, czy będzie podwyżka - mówi Monika Szymczak z działu gospodarki. Obecnie za msześc. wody trzeba zapłacić 4,34 zł. Za odprowadzanie ścieków z gospodarstwa domowego - 5,72 zł, pozostali - 6,77 zł.

Zabór
W gminie mieszkańcy zapłacą wyższy podatek od nieruchomości, który wzrośnie o 3 proc. Zmniejszy się natomiast podatek rolny, który od tej pory wyniesie 47 zł za kwintal. Mieszkańcy gminy za wodę zapłacą tyle samo, co w tym roku, czyli 3,80 zł brutto. O 10 proc. wzrośnie natomiast opłata za ścieki i od nowego roku wyniesie 7,72 zł.

Anna Chreptowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.