Jakie remonty planuje powiat strzelecko - drezdenecki?

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Agnieszka Drzewiecka

Jakie remonty planuje powiat strzelecko - drezdenecki?

Agnieszka Drzewiecka

Dokończenie remontu Alei Piastów w Strzelcach, remont drogi między Przyłęgiem a Górkami Noteckimi - na co jeszcze pójdą pieniądze powiatu?

W tym tygodniu do powiatu dotarła dobra informacja: rząd przyznał dofinansowanie na remont Alei Piastów w Strzelcach Kraj. (pisaliśmy o tym we wtorek, 26 stycznia). I to właśnie na trasę w Strzelcach pójdzie najwięcej pieniędzy z tegorocznego budżetu inwestycyjnego. Będzie to tak właściwie dokończenie kompleksowego remontu tej ciągnącej się w stronę Sławna, często używanej przez mieszkańców drogi.

W tym roku prace obejmą ostatni odcinek, czyli półkilometrowy fragment od skrzyżowania przy urzędzie miejskim w stronę zakładów POM.

W sumie na tę inwestycję potrzeba 3 mln zł. Powiat dostał już 1,1 mln zł rządowego dofinansowania (w ramach programu rozwoju dróg gminnych i powiatowych). Resztę dołożą wspólnie powiat (około 1,1 mln zł) i gmina Strzelce (około 750 tys. zł). Gmina weźmie też na siebie budowę kanalizacji oraz odwodnienie drogi. Przygotowywana już jest dokumentacja inwestycji, prace powinny ruszyć w marcu. Droga zostanie poszerzona. Z jednej strony powstanie ciąg pieszy, z drugiej pieszo - rowerowy, będą wjazdy, wysepki, zostanie zamontowane oświetlenie.

To nie koniec wydatków powiatu

W planach ma on również przebudowę 1,6 km drogi między Przyłęgiem a Górkami Noteckimi. - Jest w bardzo złym stanie technicznym. Trzeba wymienić nawierzchnię, podnieść nośność. W ubiegłym roku przebudowaliśmy już odcinek wraz z mostkiem - mówi Dorota Juzenko, naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego w starostwie powiatowym.

Na drogę potrzeba 1,3 mln zł. Inwestycja zostanie wykonana w tym roku, jeśli powiat dostanie dofinansowanie (chodzi o 80 proc. potrzebnej sumy) z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dowiemy się o tym już w kwietniu.

Władze powiatu chcą też wyremontować zniszczony mostek w Górkach Noteckich

- Optymistyczny plan jest taki, by wykonać tę inwestycję jeszcze w tym roku. Ale jesteśmy dopiero przed pierwszymi kosztorysami, dopiero będziemy starać się o dofinansowanie na ten cel - wyjaśnia Mirosław Bak z wydziału komunikacji i transportu.

Ponad 100 tys. zł przeznaczono na budowę ścieżki pieszo - rowerowej ze Strzelec, przez Strzelce Klasztorne do Czyżewa, ale w budżecie znalazło się też... 50 tys. zł na klimatyzację w budynku starostwa.

Powiat stara się jeszcze o unijne dofinansowanie na drogi: 2,7 kilometrowy, brukowany odcinek między Gardzkiem a Zwierzynem i 1 km między Dobiegniewem a Osiekiem. Ta pierwsza - jeśli pieniądze zostaną przyznane - jest w planie na 2017 r., a druga na 2018 r.

W planach, już na kolejne lata, jest nowoczesne wyposażenie dla szkół. - Za 1,6 mln zł. Głównie chodzi o sprzęt do nauki przedmiotów technicznych - mówi naczelnik Juzenko.

W 2017 r. powiat chce wyposażyć Centrum Kształcenia Ustawicznego i Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Strzelcach, rok później - Zespoły Szkół Ponadgimnazjalnych w Strzelcach i Drezdenku.

Jakie remonty planuje powiat strzelecko - drezdenecki?
Agnieszka Drzewiecka

Jestem dziennikarką gorzowskiej redakcji Gazety Lubuskiej, piszę o sprawach powiatu strzelecko - drezdeneckiego, a także o Gorzowie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.