Jarosław Miłkowski

Jeden szynobus do Berlina już ruszył. A drugi?

Pociąg do Berlina wyjechał z Gorzowa o 8.28. Fot. Artur Szymczak Pociąg do Berlina wyjechał z Gorzowa o 8.28.
Jarosław Miłkowski

Od niedzieli 20 marca północna część naszego regionu ma bezpośrednie połączenie kolejowe ze stolicą Niemiec. Niebawem zyska je także południe.

- Dla mnie ten pociąg jest super. Będę korzystała z tego połączenia - mówiła nam wczoraj Gabriela Stuckenberg. Była jedną z dwóch pasażerek, które o 8.28 odjechały z Gorzowa pociągiem do Berlina.

Na północy regionu od lat wyczekiwano bezpośredniego połączenia kolejowego ze stolicą Niemiec. W październiku ubiegłego roku marszałek Elżbieta Polak zapowiadała, że taki pociąg pojawi się 1 stycznia 2016. Ale nic z tego nie wyszło, bo Lubuskie nie doczekało się szynobusów z homologacją, która pozwala poruszać się po niemieckiej stronie (firma Pesa z Bydgoszczy zapłaci nam za to 19 mln zł kary). Nie udało się też dotrzymać zapowiadanego później terminu 12 marca, bo w tym przypadku na przeszkodzie stanęły m.in. zmiany w zarządzie Przewozów Regionalnych. Przewoźnik ma już jednak nowych szefów i pod koniec ubiegłego tygodnia mogli oni podpisać umowę na uruchomienie połączenia.

Pociąg jeździ od wczoraj. Ale nie bez kłopotów. Próżno szukać go w internetowych i dworcowych rozkładach jazdy i... nie można kupić na niego biletu. Na razie, by nie jechać na gapę, trzeba kupić osobny bilet do Kostrzyna i drugi od Kostrzyna. Próbowaliśmy dowiedzieć się, kiedy sytuacja ulegnie zmianie. Niestety, telefon biura prasowego Przewozów Regionalnych milczał.

Rozkład jazdy

Pociąg do Berlina startuje codziennie o 7.32 z Krzyża i po polskiej stronie zatrzymuje się w Drezdenku (odjazd 7.45), Strzelcach Kraj. (7.59), Gorzowie (8.28), Gorzowie Wieprzycach (8.32), Witnicy (8.45) i Kostrzynie (9.11). Na stację Berlin Lichtenberg wjeżdża o 10.28. W drogę powrotną szynobus Arrivy (ta spółka użycza Przewozom Regionalnym pociągu z homologacją) rusza o 18.37 i w Gorzowie jest o 20.31.

Od poświątecznego wtorku, 29 marca bezpośrednie połączenie ze stolicą Niemiec będzie miała też południowa część naszego regionu. - To będzie wydłużenie dotychczasowego połączenia Zielona Góra - Frankfurt nad Odrą - tłumaczy Alicja Macharska z zarządu województwa. Dziś na tej trasie jeżdżą dwie pary pociągów. Do Berlina wydłużone będzie połączenie startujące z Zielonej Góry o 6.52. Do Berlina będzie jeździł szynobus Deutsche Bahn.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.