Jednak! Fontanny tu wrócą

Czytaj dalej
Fot. Wizualizacje Dominika Goińska
Leszek Kalinowski

Jednak! Fontanny tu wrócą

Leszek Kalinowski

Doczekaliśmy się! W przyszłym roku przed filharmonią w Zielonej Górze znów poleje się woda. A obok będą koncerty. Plac zyska nową kostkę, która ułożona w różne wzory przypomni, jak przebiegał mur obronny.

- To miejsce ma dla mnie szczególne znaczenie. Tu przychodziłam z koleżankami, potem z moich chłopakiem na randki, a potem z dziećmi, by ochłodziła nas fontanna - mówi Irena Garczyk. - Cieszę się, że okolica filharmonii wypięknieje i powróci tu fontanna.
Nie tylko pani Irena jest zadowolona. Wielu naszych Czytelników dopytywało się, kiedy na pl. Wielkopolskim pojawi się znów fontanna.

A stanie się to możliwe dzięki unijnym pieniądzom. Jak mówi prezydent Janusz Kubicki, odnowiony zostanie cały plac.
Z inwestycji cieszy się też dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej Czesław Grabowski. Bo nie tylko otoczenie jego placówki się zmieni. Rozbudowany zostanie sam obiekt.

- Myślę, że dzięki tej inwestycji, w którą włączają się: urząd marszałkowski, urząd miasta i - mam nadzieję - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwiększy się komfort dla słuchaczy - podkreśla dyrektor. - Zmieni się wejście główne, dobudowane do powstałej 12 lat temu sali. Oczywiście będzie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Inwestycja to koszt 12 mln zł - mówi dyrektor filharmonii Czesław Grabowski

Po zakończeniu inwestycji do filharmonii będziemy wchodzić od strony parkingu, przestronny hol i szatnie spodobają się melomanom, którzy często odwiedzają FZ.

Czy będzie to okazja, by inaczej wyeksponować nazwę placówki, na co zwracają uwagę Czytelnicy? - Myślimy o nowym wizerunku firmy, w tym i napisie, który się już opatrzył - mówi dyrektor. I dodaje, że FZ zmieni się nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz. Chodzi przede wszystkim o nowe oświetlenie, nagłośnienie w sali koncertowej. Ma być też winda dla fortepianu, który w razie potrzeby zjedzie do piwnicy.

Dyrektora cieszy też letnia scena, która powstanie przed obecnym wejściem. Tu odbywać się będą koncerty plenerowe. Słuchacze zasiądą w małym amfiteatrze na 200 osób. Pozostali będą mogli stać na placu, na którym pojawią się inne nowości. Koncepcję przebudowy placu i budynku opracowała architekt Krystyna Goińska wraz z Kubą Zajączkowskim. Na rogu filharmonii zaplanowano taras. Do dyspozycji gości będzie też kawiarnia...

Czy na placu będą nowe nasadzenia? Okazuje się, że tak, ale nie drzew, lecz krzewów. Stara kostka zostanie wymieniona na nową. Taką, po której bez problemu będą mogły chodzić panie na szpilkach. Kostka będzie kolorowa i dzięki temu poznamy, jak dawniej przebiegały tutaj mury obronne.

Najbardziej zielonogórzan ucieszą fontanny, które po latach przerwy powrócą na swoje miejsce. Przed obecnym wejściem tryskać będą bicze wodne. Nie planuje się barierek, więc dzieci chętnie będą się tu pluskać. W czasie koncertu plenerowego zostaną one wyłączone, by plac pełnił już rolę sceny.

Z drugiej strony także będzie fontanna. Innego typu, z ławeczkami na kilkanaście osób. W tym roku mają się zakończyć wszelkie formalności, inwestycja ma być wykonana w 2017 roku.

Natomiast bliżej wejścia do kościoła stanie pomnik patrona miasta - świętego Urbana I. Figura powstaje z inicjatywy wiernych z parafii pw. św. Urbana I. Jej lokalizacja wzbudziła na sesji dyskusję, ale w końcu uznano, że patron miasta i winiarzy powinien być tam, gdzie podczas Winobranie przebywa najwięcej osób.

Ważne koncerty na jubileusz 60-lecia:

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.