Jędrzej Kubiak dał nowe życie gitarze National z 1937 r. Finałem renowacji instrumentu będzie koncert w Bydgoszczy

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Justyna Tota

Jędrzej Kubiak dał nowe życie gitarze National z 1937 r. Finałem renowacji instrumentu będzie koncert w Bydgoszczy

Justyna Tota

Rozmowa z Jędrzejem Kubiakiem, bydgoskim muzykiem, który wyszukuje zabytkowe instrumenty do całkowitego remontu. Właśnie odnowił unikat! To przedwojenna gitara amerykańskiej firmy National - taka sama, jaka widnieje na okładce kultowej płyty „Brothers in Arms” zespołu Dire Straits. W poświąteczny czwartek (27 XII) o 18.00 w Salonie Hoffman KPCK w Bydgoszczy (plac Kościeleckich 6) będzie można posłuchać brzmienia tego instrumentu (i nie tylko) podczas koncertu, wstęp wolny!

Jak w Twoje ręce trafiła przedwojenna gitara amerykańskiej firmy National? Firmy, która, z tego co wiem, od lat 20. ubiegłego wieku jest wiodącym producentem gitar rezofonicznych.
Prawda, National działa nadal, aczkolwiek miał bardzo długą przerwę w produkcji. Dzisiaj firmę prowadzą oczywiście inni ludzie, na szczęście z pasją taką jak ich przedwojenni poprzednicy. Egzemplarza z tego rocznika i w tej wersji szukałem przez ponad 9 lat. Pojawiał się na amerykańskim rynku kilka razy, ale zwykle już po renowacji, z adekwatną, kosmiczną ceną. A mnie interesują gitary kolekcjonerskie i poszukiwane, ale do zupełnej renowacji. Mogę szczerze powiedzieć, że „nie kręci” mnie zwykłe odświeżanie instrumentów. Mnie interesują remonty spektakularne, gdzie coś, co dawno już przekreślone i skazane na zastąpienie elementem nowym, nagle dostaje drugie życie. Mam kilka instrumentów, które nabyłem już w stanie doskonałym, ale w jakiś dziwny sposób nie uważam ich za moje...

Co takiego w tego typu gitarze i egzemplarzu, który poddałeś renowacji, jest wyjątkowego?
[i]Gdyby pytanie to padło na początku lat 80., odpowiedziałbym, że spośród innych starych Nationali nie wyróżnia jej nic specjalnego... (śmiech).

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Justyna Tota

Z lokalnymi mediami współpracuję od kilkunastu lat. Od samego początku w redakcji „Expressu Bydgoskiego” miałam możliwość rozwijać się dwutorowo – jako reporter i jako edytor, co jest zgodne z moim wykształceniem. Pierwsze szlify przydały mi się w prowadzeniu bezpłatnego tygodnika informacyjnego „7 Dni Bydgoszcz”, wydawanego przez Express Media w latach 2008-2009. W ostatnich latach skupiam się głównie na wydarzeniach kulturalnych. Bez względu jednak na to, w jakiej dziedzinie przychodzi podejmować mi temat, to człowiek jest zawsze w centrum uwagi.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.