Jerzyki w bloku mają się dobrze

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Grzegorz Kozakiewicz

Jerzyki w bloku mają się dobrze

Grzegorz Kozakiewicz

Obrońcy przyrody przyglądają się pracom ociepleniowym w Żarach. - Kto pozwala na niszczenie gniazd jerzyków w okresie lęgowym? - pytają .

Zawrzało na naszym serwisie internetowym Lubuska24. Internautów oburzył film zamieszczony na Facebooku. Pokazywał prace ociepleniowe, przy okazji których zaklejono otwory wentylacyjne w tzw. stropodachu. W miejscach tych gniazdują jerzyki, które objęte są ochroną. Prowadzenie prac w okresie lęgowym, wg ustawy o ochronie przyrody, wymaga zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

- Zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa. Dostaliśmy zgłoszenie, że w Żarach niszczy się lęgi jerzyków. Robotnicy żywcem zamurowują młode ptaki. Proszę o przyjrzenie się sprawie - pisze do nas Katarzyna Sobieszek, rzecznik prasowy Stowarzyszenia „Inicjatywa dla Zwierząt”.

Prace ociepleniowe przy Krótkiej trwają w najlepsze. Jerzyki mogą korzystać z otworów w styropianie

Pojechaliśmy na miejsce. Prace istotnie trwają w najlepsze. Przy ul. Krótkiej stoją rusztowania. Robotnicy kontynuują ocieplanie bloku zlokalizowanego w pobliżu popularnego marketu. W świeżo położonym styropianie widać wycięte otwory.

- Nie jest naszą intencją niszczyć gniazda ptaków - zapewnia Stanisław Hałabura, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Żarach. - Obserwujemy miejsca, gdzie planujemy prace ociepleniowe. Gdy stwierdzamy, że gnieżdżą się tam ptaki podejmujemy środki zaradcze. Inaczej się nie da. Przecież okres lęgowy jerzyków trwa od wiosny do jesieni.

Autor: Grzegorz Kozakiewicz

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.