Patrycja Wacławska

Jeść smacznie i... bez glutenu

Dzisiejsza oferta rynku spożywczego jest bardzo szeroka Fot. 123rf Dzisiejsza oferta rynku spożywczego jest bardzo szeroka
Patrycja Wacławska

Katar po spożyciu niektórych produktów to sygnał, że coś może być nie tak z naszym zdrowiem

Karnawał to czas, w którym szczególnie często urządzmy spotkania towarzyskie. Przy wspólnym stole suto zastawionym pysznymi potrawami zasiadamy z rodziną i znajomymi. Unoszące się nad nim zapachy sałatek, wędlin, ryb i ciast tworzą mieszankę, której nie sposób się oprzeć. Ale czy w dobie coraz bardziej powszechnych alergii pokarmowych można dziś łatwo nakryć wspólny stół w smacznym i zdrowym wydaniu? To jak najbardziej możliwe.

Wystarczy odpowiednio wcześniej zaplanować menu, uzupełniając je o wartościowe i pozbawione glutenu produkty spożywcze. To gwarancja tego, że będziemy w pełni cieszyć się czasem spędzonym z bliskimi. Bez gimnastykowania się w kuchni i – co ważne – nadwyrężania domowego budżetu.

Prywatka pełna smaku, która nas nie uczuli

Menu, jakie gospodynie przygotowują na przyjęcie gości, zwykle urzeka smakiem. Jednak jego skład często może zaszkodzić osobom o bardziej wrażliwym układzie pokarmowym. Wszystko przez alergie pokarmowe, w tym uczulenie na gluten – chorobę cywilizacyjną naszych czasów. Pojawiająca się na skórze pokrzywka czy wodnisty katar występujący po spożyciu niektórych produktów to pierwszy sygnał, że coś może być nie tak z naszym zdrowiem. – Dlatego, jeśli cierpimy na nietolerancję tego białka, podejrzewamy u siebie problemy z trawieniem go albo ktoś z bliskich jest na niego uczulony, ułatwmy sobie i innym konsumpcję – mówi Karolina Kawczyńska, ekspert z firmy Gzella. – Wystarczy, że podzielimy menu na potrawy przygotowane na bazie produktów z glutenem i pozbawione tego składnika. Dzięki temu wszyscy uczestnicy posiłku będą cieszyć się smakiem kosztowanych potraw. I to na długo po odejściu od stołu.

Coraz łatwiej
(i smaczniej) bez glutenu

Zaletą produktów bezglutenowych jest ich coraz lepsza dostępność w sklepach – i to nie tylko tych ze zdrową żywnością. To świetna wiadomość dla wszystkich, którym zależy na urozmaiceniu posiłku o pełne aromatu artykuły spożywcze i jednocześnie odpowiednie dla wszystkich cierpiących na nietolerancję tego białka czy też tych, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy i uregulować gospodarkę wodną swojego organizmu. Najważniejsze jest jednak to, że z pomocą produktów bezglutenowych można przygotować potrawy równie smaczne, co te przyrządzane z tradycyjnych składników. – Gluten już dawno przestał być „problematycznym” elementem polskiej kuchni – mówi Robert Muzyczka, szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy. – Będąc na diecie bezglutenowej, można jeść tak zdrowo, jak i smacznie, nie odmawiając sobie praktycznie żadnych potraw. Szczególnie, gdy mowa o tych z dodatkiem mięsa, takich jak np. pasztety. Wystarczy wyrobić ciasto z mąki bezglutenowej, np. mąki kukurydzianej – równie smacznej jak ta tradycyjna, za to pozbawionej uczulającego składnika. Odrobina pomysłowości i nieprzebrane źródło pysznego smaku podane mamy na tacy.

Tylko sprawdzone wędliny

Dzisiejsza oferta rynku spożywczego jest bardzo szeroka. O ile jednak branża bezglutenowych produktów piekarniczych rozwija się bardzo szybko i takie pieczywo można znaleźć nawet w małych sklepach osiedlowych, o tyle większy problem jest z dostępem do wędlin produkowanych bez wykorzystania tego białka. Na szczęście to się zmienia i z roku na rok oferta takich produktów się zwiększa, podobnie jak zapotrzebowanie na nie. Sprzyja temu fakt, że dieta bezglutenowa dawno przestała być „modą” określonej grupy społecznej, stając się powszechnym zjawiskiem. – Coraz częściej kupujemy wędliny bezglutenowe – mówi Karolina Kawczyńska. – I nic w tym dziwnego. Polacy przekonali się, że tradycyjne potrawy mogą zyskać naprawdę wyjątkowy wyraz właśnie dzięki wyeliminowaniu z nich glutenu i jednocześnie wzbogacenia składu wędlin o inne wartościowe składniki. Takie produkty to nie tylko gwarancja wyrobów wysokiej jakości. To również idealne źródło białka i wyjątkowego aromatu, jeśli na przykład wędzone są dymem olchowo-bukowym.

Wykorzystajmy ten wyjątkowy w roku czas karnawału – zabawy i beztroski. Celebrujmy go w gronie najbliższych i spędzajmy beztrosko wśród znajomych.

Zadbajmy przy okazji, by na karnawałowym stole nie zabrakło produktów nieuczulających i wysokiej jakości. Postawmy na to, co dobre, smaczne, zdrowe i przekonajmy się do dań pozbawionych glutenu.

Patrycja Wacławska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.