Jeśli marzysz o pisaniu, musisz poznać Julię

Czytaj dalej
Fot. mat. prywatne
Sara Zdzitowiecka

Jeśli marzysz o pisaniu, musisz poznać Julię

Sara Zdzitowiecka

Julia Kail ma 16 lat i już wydała pierwszą książkę. W planie ma kolejne, a miejska biblioteka w Kostrzynie nad Odrą już zaprasza na spotkanie z młodą autorką.

Powstanie powieści zaczęło się od tego, że spisywała swoje barwne, żywe, piękne sny i odczucia.- Jestem jakby katalizatorem: wszystko co widzę tam, przelewam na papier - mówi młoda autorka.
Uczy się w liceum w klasie o profilu medycznym i potrafi pogodzić obowiązki z pisaniem. Jest na tyle zdyscyplinowana, że zajmuje się najpierw lekcjami a potem rozwijaniem hobby. Jej pasją jest też jazda konna i każde lato spędza na obozie jeździeckim. No i pisze...

Julia potrafi funkcjonować bez internetu, choć chętnie z niego korzysta

Gdy postanowiła wysłać książkę do wydawnictw, wyzwaniem było dla niej uporządkować chronologicznie wątki i nadać tytuły rozdziałom. Natomiast tytuł książki „Zmiennokształtna” istniał od samego początku. W książce miłość przeplata się ze śmiercią, ale opowieść ma pozytywne przesłanie. Julia była zaskoczona szybkim odzewem z kilku wydawnictw. Najwierniejszy czytelnik i recenzent to młodsza siostra, której zadedykowany jest pierwszy tom.

- Po cichu marzyłam, żeby na półce stała kiedyś moja pozycja i to się spełniło - przyznaje szczerze 16-letnia pisarka Julia Kail.
mat. prywatne - Po cichu marzyłam, żeby na półce stała kiedyś moja pozycja i to się spełniło - przyznaje szczerze 16-letnia pisarka Julia Kail.

- Ola bardzo mnie zachęcała do pisania kolejnych rozdziałów i nie mogła doczekać się, co będzie dalej - mówi Julia. Mama 16-latki, która jest polonistką, była pierwszą korektorką powieści. - Bardzo byłam zaskoczona bogatym zasobem słownictwa mojej córki - mówi Agnieszka Gut. - Rozległe opisy, umiejętność stworzenia własnego świata, ciekawe wątki przyciągają czytelników w każdym wieku, bo i rówieśników moich córek, jak moich rówieśników - zachwala mama. Dumny jest też tata. - On w chwilach zwątpienia mi powtarza: Głowa do góry, każdy kiedyś przechodzi stresy, to jest do przejścia, będzie dobrze. I ma rację - przyznaje Julia.

Bohaterka jej powieści jest ubrana współcześnie, choć ma zamiłowanie do powłóczystych sukien. Książka jest z gatunku fantastyki. Na razie została wydana pierwsza część powieści „Zmiennokształtna”. Ale druga jest już gotowa do druku. W planach są kolejne. Spotkanie autorskie Julii, zorganizowane przez bibliotekę, odbędzie się w Kostrzynie podczas majówki.

Autor: Sara Zdzitowiecka

Sara Zdzitowiecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.