Jeśli nie będzie zimy, to robimy do końca roku

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Jeśli nie będzie zimy, to robimy do końca roku

Marek Białowąs

- W tym tygodniu prawdopodobnie skończymy budowę parkingu przy ul. Gagarina w Babimoście - powiedział Ferdynand Wołek.

Ferdynand Wołek jest właścicielem firmy Ellerbrok, która wygrała przetarg na przebudowę parkingów przy ul. Gagarina i jak zapowiada - po ukończeniu zadania wymienionego w specyfikacji, już ponadplanowo, wymienione zostaną stare krawężniki w pobliżu nowych miejsc postojowych.

- Dobry pomysł z tym parkingiem. Ludzie, którzy przyjeżdżają tu do banku czy do fryzjera zawsze mieli kłopoty z postawieniem auta tak, aby nie blokowało ruchu - mówi Jolanta Modrzyk z Podmokla Wielkiego. - Przyjechałam właśnie do sklepu, ale ja częściej zamiast z samochodu, korzystam z roweru.

Parking, który wkrótce zostanie oddany do użytku kosztował będzie około 30 tys. zł. Niestety nie zmieszczą się na nim auta postawione na skos, a tylko wzdłuż jezdni.

- Zrobiliśmy to specjalnie - wyjaśnia Bernard Radny, burmistrz Babimostu. - Ulica Gagarina jest ruchliwa. Kierowcy wyjeżdżający tyłem z parkingu mieliby utrudniona widoczność przy włączaniu się do ruchu. Niewielu ma przecież samochody z kamerą cofania. Auta ustawione wzdłuż jezdni są bezpieczniejsze.

Obok ulicy przy Gminnym Centrum Kultury trwa też przebudowa odcinka drogi w Starym Kramsku w kierunku na Klępsk. Na ten cel zarezerwowano 140 tys. zł. Mimo że koniec tego roku bliski - to jeszcze nie wszystkie inwestycje, które zostaną ukończone do końca przyszłego miesiąca.

- Chcemy jeszcze zdążyć z budową oświetlenia Kolesina od strony Janowca - mówi B. Radny. - To będzie kosztować około 100 tys. zł. Zamontowanych zostanie 25 lamp ledowych.

Warto przypomnieć, że w roku Babimost wyremontował już kilka ulic w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. I tak wsparcie uzyskała przebudowa drogi gminnej w Podmoklach Wielkich - odcinek przy boisku o długości ponad 300 m. Prace wyceniono na 615 tys. zł czy ul. 3 Maja w Nowym Kramsku. Odcinek o długości 519 m wraz z kanalizacją deszczową i oświetleniem za ponad 1 mln zł. Inny projekt to budowa drogi do skansenu o długości 410 m czy ul. Jodłowej i Świerkowej.

Ten rok jest ostatnim, w który UE wspiera budowę gminnych dróg. Jak gminy poradzą sobie z remontami ulic w przyszłości, tylko w oparciu o własny budżet? W następnych latach fundusz PROW będzie wspomagał budowę infrastruktury wodno - kanalizacyjnej. a ą

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.