Jest kasa, jest i remont

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Jest kasa, jest i remont

Jarosław Miłkowski

Za prawie 9 mln zł rządowych pieniędzy zmieni się kilkanaście kilometrów dróg na północy regionu. Niektóre samorządy już są gotowe, by ruszać z remontami.

- Na remont tej ulicy to już czas najwyższy. Jest na niej tyle kocich łbów, że kto może, to omija ten paskudny odcinek i jedzie ul. Krótką, jeszcze bardziej ją niszcząc. Bardzo dobrze, że w końcu będzie remontowana. Gdyby zaraz potem miasto zrobiło jeszcze tą Krótką, to byłabym szczęśliwa – mówiła nam w piątek Teresa Tomczak z gorzowskiego Zakanala.

Kilkadziesiąt minut wcześniej w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim wiceprezydent miasta Artur Radziński podpisał z wojewodą umowę na dofinansowanie remontu ul. Kobylogórskiej. Miasto dostało pieniądze w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Przed laty, za rządów PO i PSL, zwało się go „schetynówkami”. Zakłada on, że można dostać nawet połowę dofinansowania, ale nie więcej niż 3 mln zł.

Szacuje się, że remont ul. Kobylogórskiej będzie kosztował 7,316 mln zł. Miasto już się do niego szykuje. W połowie lutego zostało już wyciętych mnóstwo drzew, które rosły przy jezdni, która zostanie przebudowana.

- Może trochę ich żal, ale lepiej, żeby była lepsza droga – mówi pani Teresa. Nostalgia za drzewami powinna jednak minąć. Przy okazji remontu urzędnicy chcą bowiem odtworzyć aleję drzew.

Przebudowany ma zostać odcinek o długości 646 metrów. Od skrzyżowania z ul. Koniawską przy wjeździe na most nad Kanałem Ulgi po skrzyżowanie z ul. Krótką. Dlaczego tylko tyle? Dalszy odcinek został już wyremontowany w 2013 r. Też w ramach „schetynówek”. Wtedy nie obyło się bez problemów. Roboty się opóźniały i żeby nie stracić dotacji, miasto musiało prosić o skrócenie remontowanego odcinka. Jak będzie w tym roku?

- Wyłonienie wykonawcy powinno nastąpić w kwietniu Prace powinny zakończyć się do listopada – mówi wiceprezydent Radziński. Droga zostanie zbudowana od zera. Będzie przy niej nowe oświetlenie, nowy chodnik, ścieżka rowerowa, a więc wszystko, co od kilku lat jest w standardzie.

Remont Kobylogórskiej to jedna z kilku modernizacji dróh w tym roku. W zeszłył tygodniu ogłoszony został przetarg na wykonawcę ul. Kostrzyńskiej.

Cieszyć mogą się też kostrzynianie. - To dla nas niespotykany rok, że aż dwie ulice będę wyremontowane z tego programu – mówi Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna. Tu zrobione mają być ul. Kościuszki i ul. Narutowicza. – Pierwsza z tych ulic jest wybrukowana i wymaga gruntownej modernizacji. Druga też jest bardzo ważna, bo jest dojazdową do szpitala i jest w bardzo kiepskim stanie. W obu przypadkach przebudowa będzie gruntowna. Z jezdnią, z chodnikami, z odwodnieniem, z nowym pasem drzew. Przetarg ogłosiliśmy na tyle wcześnie, że wykonawca jest już gotowy. Dzisiejszy podpis jest więc równoznaczny z rozpoczęciem robót – mówi Kunt.
Kostrzyn wybiega też już myślami w przyszłość. – Zgłaszane drogi to nie jest dzieło przypadku. To wszystko oparte jest na planie. Na 2018 r. do tego programu zgłosimy ul. Jana Pawła II, gdzie jest odcinek leśny, który trzeba wybudować, a na 2019 r. zgłosimy ul. Reja. Potrzeby budowy dróg lokalnych o osiedlowych mamy bardzo duże. Samych dróg gruntowych mamy kilkadziesiąt kilometrów – mówi Kunt.

* Gmina Lubiszyn
Dostała 649,3 tys. zł i dołoży drugie tyle na budowę ul. Szkolnej w Baczynie. Będzie ona długa na 1,035 km.
* Gmina Międzyrzecz
Tu zostanie zrobiony 1,777-kilometrowy odcinek ul. Waszkiewicza - Świerczewskiego. Dotacja: 1,019 mln zł. Wkład własny: 6,165 mln zł.
* Powiat sulęciński
Drogowcy pojawią sie na drodze Grabów - Walewice - A2. Na remont odcinka o długości 4,433 km powiat dostał 676,1 tys. zł. Sam dołoży tyle samo.
* Powiat gorzowski
Oprócz remontu ul. Narutowicza w Kostrzynie (po 1,298 mln zł dofinanowania i wkładu własnego na remont 602 m) będzie też przebudowa 2,786 km drogi z Janczewa do Czechowa. Rząd dał na to 1,374 mln zł. Powiat dokłada 1,740 mln zł.
* Kostrzyn nad Odrą
Miasto dostało 825 tys. zł, co jest połową kosztów, na przebudowę 330 m ul. Kościuszki. Powiat wyremontuje ul. Narutowicza.
* Gorzów Wlkp.
Dostał 3 mln zł, czyli maksymalne możliwe dofinansowanie na kolejny etap remontu ul. Kobylogórskiej. Z miejskich pieniędzy dołoży 4,316 mlnzł.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.