Jest nowa turystyczna trasa prowadząca do obiektów MRU

Czytaj dalej
Fot. Gmina Lubrza
Alicja Kucharska

Jest nowa turystyczna trasa prowadząca do obiektów MRU

Alicja Kucharska

Gotowa jest już kolejna atrakcja turystyczna gminy Lubrza. Nowy szlak ułatwi dotarcie do wszystkich obiektów historycznych MRU.

Zgodnie z zapowiedziami, wytyczono już transgraniczny szlak, który ułatwi turystom dotarcie do wszystkich obiektów historycznych Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień. Powstała trasa jest trasą naziemną, co zdaje się, jest świetnym rozwinięciem oferty podziemnego świata MRU.

- Cieszę się, że udało nam się to zrealizować, ponieważ nowy szlak poszerza ofertę turystyczną gminy. Zwłaszcza w przypadku osób, które planują zwiedzić obiekty forteczne - mówi wójt Ryszard Skonieczek.

Na inauguracyjny przemarsz zaproszono gości z Niemiec - partnerskiej gminy Berg.

- Na szlaku pojawiło się 11 tablic informacyjnych oraz 30 kierunkowskazów, prowadzących do 11 unikalnych obiektów bojowych. Dodatkowo zainteresowani mogą w różnych punktach na terenie gminy odnaleźć specjalną mapkę w języku polskim, angielskim oraz niemieckim - mówi Krzysztof Rosiński z urzędu gminy.

Tablice, które pojawiły się w pobliżu obiektów porządkują obiekty forteczne rozrzucone po lasach wokół pętli. Dzięki kierunkowskazom turysta nie będzie miał trudności, by dotrzeć do wszystkich obiektów MRU, które warto zobaczyć, a są schowane w lesie, przez co nie do końca widoczne.

Warianty są dwa. Można wybrać trasę krótszą, bądź dłuższą. Krótsza liczy ok. 2 km, natomiast przy drugim wariancie do przejścia jest blisko 12 km, kursując pomiędzy Staropolem a Boryszynem. - To odpowiedź na zapotrzebowanie turystów, którzy oczekiwali tego szlaku. Planowaliśmy to od wielu lat. Bo nie każdy turysta jest zainteresowany zejściem pod ziemię. Ta trasa jest świetną alternatywą - dodaje K. Rosiński. - Jest to także świetne uzupełnienie zejścia do bunkrów. To swego rodzaju pakiet dla turysty, którego można przyciągnąć zarówno trasą naziemną, jak i podziemną - uzupełnia wójt.

Ponadto do transgra-nicznego szlaku z Lubrzy do Pętli Boryszyńskiej można dojść po specjalnym szlaku nordic walking. Trasa liczy około 7 kilometrów.

Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Euroregionu. Koszt to niecałe 15 tysięcy euro, czyli ok. 60 tysięcy złotych. 85 proc. kosztów to pieniądze unijne, natomiast wkład własny gminy wyniósł 10 proc., 5 proc. pochodzi z budżetu państwa.

- Nadal chcemy poszerzać naszą ofertę turystyczną, dlatego planujemy poszerzyć szlak o pozostałe obiekty, które mamy na terenie gminy, a więc Mostki, Nową Wioskę i Lubrzę. Jednak tu poszlibyśmy w trasę rowerową, bo obiekty są oddalone od siebie - zapowiada wójt.

W maju, także dzięki dofinansowaniu w ramach Euroregionu, w Lubrzy udało się zorganizować polsko-niemieckie szkolenia z zakresu ratownictwa chemiczno - gazowego. I w tym przypadku na partnera projektu wybrano gminę Berg. - Nasi partnerzy byli pozytywnie zaskoczeni przedsięwzięciem na taką skalę. To świetny element integracji i współpracy - podsumował wójt.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.