Jest pomysł na dzienny dom Senior-Wigor

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Jest pomysł na dzienny dom Senior-Wigor

Alicja Kucharska

Powraca temat utworzenia w Świebodzinie Dziennego Domu „Senior-Wigor” dla osób powyżej 60 roku życia. Realizacja zależy od uzyskania dofinansowania

Najważniejszym celem powstania domu Senior-Wigor jest zapewnienie wielogodzinnego wsparcia seniorom, udział w zajęciach aktywizujących pod okiem wykwalifikowanej kadry. Dom, zgodnie ze wstępnymi założeniami, miałby powstać poprzez przekształcenie Dziennego Domu Pomocy działającego przy Ośrodku Pomocy Społecznej.

- Zatem Dzienny Dom „Senior-Wigor” jako ośrodek wsparcia funkcjonowałby w strukturach OPS - wyjaśnia Mirosław Węgieł, dyrektor ośrodka. Oferta kierowana jest do osób niepracujących, powyżej 60 roku życia i zamieszkujących na terenie gminy. Wielogodzinnym wsparciem nazywa się uczestnictwo w zajęcia aktywizujących, a więc m.in. kulturalno-towarzyskich, rehabilitacji ruchowej, relaksacyjnych czy terapeutycznych.

- To byłaby bardzo fajna rzecz - komentuje Elwira Szumińska i dodaje: - Co prawda przy domu kultury są różne sekcje dla seniorów, ale tam uczęszczają tak naprawdę sprawne osoby. Osoby schorowane musiałyby być pod okiem specjalistów - zaznacza.

Z entuzjazmem o planowanych działaniach wypowiada się również Janina Golecka. - Bardzo dobry pomysł. Osoby starsze muszą mieć cel w życiu, powinny przebywać w grupie. Inni członkowie rodziny muszą pracować, a w takim miejscu starsza osoba nawiązałaby kontakty, brała udział w różnych ciekawych zajęciach. Zdecydowanie popieram - kwituje pani Janina. - Zajęcia mają prowadzić do podnoszenia poziomu sprawności fizycznej osób starszych, utrzymanie ich samodzielności oraz wydolności - zaznacza dyrektor OPS.

Bardzo dobry pomysł. Osoby starsze muszą mieć cel w życiu, powinny przebywać w grupie

Jak wyjaśnił nam burmistrz Dariusz Bekisz koszt przedsięwzięcia to 400-500 tysięcy złotych. - Podtrzymujemy zainteresowanie zrealizowaniem tej inwestycji - zaznaczył.

O dofinansowanie można ubiegać się w programie „Senior-Wigor” na lata 2015-2020. Nie wiadomo jednak, kiedy inwestycję uda się zrealizować. Wszystko zależy od możliwości pozyskania środków finansowych. Prawdopodobnie jednak z realizacją inwestycji gmina w tym roku może nie zdążyć. Wstępne plany mówią też o tym, by na dom dziennego pobytu zaadaptować budynek po sanepidzie znajdujący się w centrum miasta.

Autor: Alicja Kucharska

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.