Jest strategia, teraz czas na wnioski o pieniądze

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Jest strategia, teraz czas na wnioski o pieniądze

Marek Białowąs

Wkrótce do Regionu Kozła wpłynie ponad 6,6 miliona złotych! Kwota ta wesprze miejscowy mały biznes oraz lokalną społeczność.

W piątek, 20 maja Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła podpisze w urzędzie marszałkowskim umowę, na podstawie której stowarzyszenie to otrzyma do dyspozycji 6, 65 mln zł. To kolejna część programu dająca dostęp do funduszy Unii Europejskiej mieszkańcom regionu.

- Około 6 miesięcy pisaliśmy bardzo obszerną i dopracowaną strategię rozwoju lokalnego Regionu Kozła na lata 2016 - 2017. Została dobrze oceniona - mówi wiceprezes stowarzyszenia Szczepan Sobczak. - Teraz zostaje już podpisanie umowy z samorządem województwa i przystąpienie do realizacji planu, który oddaliśmy do oceny w grudniu ub. r.

Inwestycje w turystykę mają podnieść atrakcyjność Regionu Kozła

W ramach strategii z przyznanych funduszy ponad połowa, bo aż 3,5 mln zł przeznaczone zostanie na wspieranie tworzenia i rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Oznacza to, że osoby, które mają pomysł na swój własny biznes, a nie mają pieniędzy na realizację planów, będą mogły starać się o dotację. Pierwsze wnioski będzie można składać już we wrześniu tego roku w biurze Regionu Kozła w Kargowej. Informacje na ten temat będą dostępne m.in. na stronie internetowej stowarzyszenia. Pieniądze na tworzenie nowych firm lub rozwój już istniejących będą dostępne też w kolejnych latach. Np. w przyszłym roku planowane są dwie tury składania wniosków.

- Pozostała kwota, ponad 3 mln zł, zostanie przeznaczona na tzw. rozwój infrastruktury społecznej, turystykę i rekreację - opowiada S. Sobczak. - Chcemy zachęcać ludzi do aktywności społecznej, integrować ich. Dlatego myślimy o rozbudowie sal wiejskich, miejsc spotkań, placów zabaw.

Pieniądze unijne pomogą poprawić estetykę wsi, a inwestycje w turystykę mają podnieść atrakcyjność regionu. Wielkie pole do popisu mają tu sami mieszkańcy, którzy mogą wykazać się inwencją przy staraniach o dotacje. A pomysłów nie powinno brakować, gdyż Region Kozła to kraina jezior, rzeka Obra, autostrada i lotnisko w Babimoście. Chodzi o to, aby pokazać te atuty turystom.

Mieszkańcy Regionu Kozła już we wrześniu będą mogli starać o pierwsze dotacje na utworzenie firmy lub rozwój już istniejącego przedsiębiorstwa - powiedział
Mariusz Kapała Mieszkańcy Regionu Kozła już we wrześniu będą mogli starać o pierwsze dotacje na utworzenie firmy lub rozwój już istniejącego przedsiębiorstwa - powiedział ,,GL’’ Szczepan Sobczak.

Chociaż podpisanie umowy nastąpi w najbliższy piątek, to oficjalna inauguracja nowego programu nastąpi dopiero 3 czerwca br. na uroczystości w sali Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu. Impreza ta połączona zostanie z jubileuszem 10-lecia stowarzyszenia LGD RK. Region Kozła ma już ponad 20-letnią historię. Został powołany do życia w 1995 r. Do LGD RK należy sześć gmin: Babimost, Kargowa, Siedlec, Trzciel, Zbąszynek, Zbąszyń. Region zajmuje obszar ponad 1 tys. km kw., ma ok. 56 tys. mieszkańców. Nazwa regionu pochodzi od instrumentu ludowego zwanego ,,kozłem’’, który został wybrany na symbol stowarzyszonych gmin. Był głównym instrumentem wykorzystywanym na różnego rodzaju uroczystościach i imprezach, głównie na wsiach leżących po obydwu stronach rzeki Obry.

Marek Białowąs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.