Jest szansa na nowe mieszkania w Bytomiu Odrzańskim. Burmistrz ma plan jak to zrobić, żeby gmina nie poniosła kosztów

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Jest szansa na nowe mieszkania w Bytomiu Odrzańskim. Burmistrz ma plan jak to zrobić, żeby gmina nie poniosła kosztów

Eliza Gniewek-Juszczak

Jest teren. Teraz tylko potrzebny chętny deweloper i będą w Bytomiu Odrzańskim pierwsze po latach bloki dla mieszkańców.

Gmina ma działkę na osiedlu Piastowskim o powierzchni 1,5 hektara, na której może powstać wysokie budownictwo wielorodzinne. Teren jest uzbrojony, doprowadzona jest woda, kanalizacja i energia.

- Nie staram się o uczestnictwo w programie Mieszkanie plus – przyznaje burmistrz Jacek Sauter. - Otrzymaliśmy ten teren pod ten program, ale gmina musiałaby się zobowiązać do pokrywania należności mieszkańców, którzy nie będą płacili. To sytuacja, w której nikogo nie wyrzucamy na ulice, ale gmina ma za taką osobę płacić, aby państwo nie płaciło. Temat przedyskutowaliśmy z radą. Spróbujemy ten grunt przeznaczyć pod budownictwo, ale przekazać go specjalistom.

Gmina może grunt wydzierżawić deweloperowi, a jeśli ten wybuduje na nim obiekt, którego wartość będzie wyższa od wartości gruntu, wtedy gmina musi sprzedać go według wyceny rzeczoznawcy. W takiej sytuacji nie ma przetargu na sprzedaż gruntu.
W przetargu na dzierżawę gruntu będzie zapis, że w ciągu dwóch lat trzeba rozpocząć budowę mieszkań. Burmistrz podkreśla, że to bezpieczna sytuacja dla gminy, bo gdyby znalazł się chętny, który kupiłby 1,5 hektara, a nie zaczął budowy nie byłoby żadnego pożytku z terenu, a gmina nie miałaby żadnego instrumentu, aby wyegzekwować realizację planu od kupującego.

Przetarg na dzierżawę może być ogłoszony już w lutym. Zdaniem burmistrza będzie zainteresowanie mieszkaniami. – Powstała fabryka mebli. Potrzebni są pracownicy. Poza tym, nasza miejscowość jest fajna. Teraz rozwija się budownictwo także w mniejszych miejscowościach, nie tylko w dużych. Mam nadzieję, że znajdziemy chętnego, który zdecyduje się na budowę - liczy burmistrz Jacek Sauter. - Nie powstało za mnie żadne, nowe mieszkanie. Jako gmina jesteśmy na takie inwestycje za biedni.

Polecamy
Co budowało się w Bytomiu Odrzańskim w 2017 roku?

Gdy zakwitną bzy będzie święto. O planach dla Bytomia Odrzańskiego na 2019 rok rozmawiamy z burmistrzem Jackiem Sauterem

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.