Zdzislaw Haczek

Jest w orkiestrze zastalowskiej siła!

We wtorek muzycy Orkiestry Dętej Zastal intensywnie ćwiczyli na terenie dawnego Zastalu repertuar przed jubileuszowym sobotnim koncertem Fot. Zdzisław Haczek We wtorek muzycy Orkiestry Dętej Zastal intensywnie ćwiczyli na terenie dawnego Zastalu repertuar przed jubileuszowym sobotnim koncertem
Zdzislaw Haczek

Od ćwierć wieku nie ma już tego Zastalu, przy którym orkiestra działała, a oni nadal grają. I to jak! Orkiestra Dęta Zastal właśnie świętuje swoje 70-lecie!

Libertango Piazzolli? Przebojowe piosenki z musicali „Koty” czy „Skrzypek na dachu”? Muzycy Orkiestry Dętej Zastal z równym sukcesem mierzą się z „Czterema porami roku” Vivaldiego!

O czym przekonają się szczęśliwcy, którym udało się zdobyć wejściówkę czy zaproszenie na sobotni koncert w Filharmonii Zielonogórskiej. Jubileuszowe wydarzenie z okazji 70 lat działalności orkiestry o 18.00.

Podczas wtorkowej próby w sali na terenie dawnego Zastalu było... gorąco. Przez upał. I emocje. Dyrygent Leszek Gąd - kolejny na liście kapelmistrzów, na której zapisali się w 70-letniej historii orkiestry: Michał Kobak, Edmund Piątyszek, Kazimierz Długosz, Marian Kiernowicz, Franciszek Rzeźniczak, Włodzimierz Zandecki, Jan Buśko - cyzelował w muzykami każdy utwór. W końcu krótka przerwa...

Jak pan trafił do orkiestry?

Okazuje się, że nieważne, które pokolenie muzyk reprezentuje, zawsze był ktoś, kto złożył propozycję. - W 1948 roku w szkole uczył kapelmistrz i mnie namówił - wspomina nestor Zastalowców, 85-letni Kazimierz Zwiernik, który później pracował w ówczesnym Zaodrzańskim Zakładzie Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, a po służbie w marynarce wojennej - przez kolejne dekady grał w orkiestrze na puzonie. I gra do dziś.

- Ja do orkiestry trafiłem w 1960 roku, po odbyciu służby wojskowej. W wojsku niestety nie grałem, bo byłem na szkole podoficerskiej - opowiada Adolf Witt, wieloletni Prezes Zarządu Orkiestry Dętej Zastal. - Wróciłem z wojska, a koledzy przedstawili mnie panu Franciszkowi. Przesłuchał mnie na klarnecie. A później grałem na saksofonie altowym, tenorowym, a teraz na tym największym - barytonowym.

Jakub Szalpuk jest wśród Zastalowców najmłodszy. 17-latek gra w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej Zespołu Szkół Budowlanych, a tu trafił... - We wrześniu ubiegłego roku zaprosił mnie na próbę Jarek Wnorowski (klarnecista, drugi dyrygent - dop. red.). I tak już zostałem - mówi z uśmiechem saksofonista tenorowy. - Podoba mi się. Gramy dużo koncertów.

A wielopokoleniowość zespołu? - Wszyscy są równi. Dogadujemy się. Razem gramy - dodaje Jakub.

Gdzież oni nie koncertowali

Oczywiście, że na ulicach Zielonej Góry. Po raz pierwszy orkiestra Wagmo maszerowała 22 lipca 1947 r. Potem była Warszawa (V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w 1955 r.), czechosłowackie jeszcze Hradec Kralowe, Magdeburg i... Śnieżka. W 1960 r. Zastalowcy grają na najwyższym szczycie Karkonoszy - wraz z czeskimi kolegami - przez trzy godziny. Oczywiście, że na liście koncertowych miejsc są miasta NRD, jest Wrocław... I koncert na otwarcie Mistrzostw Świata w Pięcioboju Nowoczesnym w Drzonkowie w 1981 r. - z wykonaniem hejnału skomponowanego przez Franciszka Rzeźniczaka (dyrygował orkiestrą 35 lat, dziś na os. Zastalowskim jest ulica Jego imienia). I występ przed prezydentami: Lechem Wałęsą w 1995 r., Aleksandrem Kwaśniewskim trzy lata później. Przez te 70 lat zmieniały się ustrój, władze, po prywatyzacji Zastalu trzeba było powołać stowarzyszenie, żeby trwać... A oni trwali. I maszerowali z okazji rocznic, świąt, imprez sportowych... I maszerują dalej. Nic nie może ich zatrzymać!

Skład orkiestry w jubileuszowym sezonie

Dyrygent: Leszek Gąd

Instrumenty dęte drewniane:
Dagmara Karpała - flet I piccolo
Natalia Szcześniak - flet I piccolo
Aleksandra Kaźmierska – flet
Renata Dziczkowska - flet
Katarzyna Kempka - flet
Jarosław Wnorowski – klarnet
Zbigniew Szyrski - klarnet
Robert Klęk - klarnet, klarnet basowy
Konrad Chudziński - fagot
Piotr Walkowiak - sax alt
Anita Ratajczak - sax alt
Jerzy Kempka - sax alt, klarnet
Piotr Kowalski - sax alt, sax tenor
Krzysztof Kwiatoń - sax tenor
Jakub Szalpuk - sax tenor, inst. klawiszowe
Karol Herra - sax tenor (gościnnie)
Adolf Witt - sax baryton

Instrumenty dęte blaszane:
Zdzisław Jackowski - trąbka
Dariusz Leszczyński - trąbka
Wiesław Żurawski - trąbka
Janusz Moder - trąbka
Tadeusz Piotrowski - trąbka
Henryk Chojnacki - trąbka
Zdzisław Witkiewicz - trąbka
Mateusz Kube - trąbka (gościnnie)
Andrzej Bąkowski - róg
Andrzej Chojnacki - róg
Michał Filip - róg
Kazimierz Zwiernik - puzon
Błażej Stachowski - puzon
Remigiusz Rabiega - puzon (gościnnie)
Krzysztof Roszak - puzon
Grzegorz Dobrowolski - eufonium
Konrad Zwiernik - sakshorn
Tadeusz Chojnacki - sakshorn
Wojciech Mrozowicz - sakshorn (gościnnie)
Grzegorz Szmigielski - tuba
Marian Maciesiak - tuba

Perkusja i perkusjonalia:
Dorota Sobotkiewicz - perkusja
Maciej Klupś - perkusja
Roman Piotrowski - perkusja

Zdzislaw Haczek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.