Jesteśmy dumni z naszych szkół. Są najlepsze na świecie!

Czytaj dalej
Fot. Teresa Jużko
Grzegorz Kozakiewicz, Teresa Juźko

Jesteśmy dumni z naszych szkół. Są najlepsze na świecie!

Grzegorz Kozakiewicz, Teresa Juźko

Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach w lubuskiej czołówce rankingu Perspektywy 2016. Liceum Katolickie zajęło trzecie miejsce wśród szkół ogólnokształcących.

Szkoły oceniono według czterech kryteriów. Są to: sukcesy w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych, a w przypadku techników także wyniki egzaminu zawodowego.

Źródłem danych o poszczególnych placówkach były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych, oraz system informacji oświatowej.

- Wybrałam swoją szkołę, bo jest najlepsza w regionie. Chociaż program jest rozszerzony i nie zawsze jest łatwo, to procentuje - mówi Marzena Soroko, uczennica klasy 3 ZE w Żarach. Jej słowa potwierdza najnowszy ranking techników. ZE osiągnął w nim pierwsze miejsce na szczeblu wojewódzkim i osiemnaste w całej Polsce.

Jaka jest recepta na naukowy sukces?

- Bardzo ważna jest współpraca z uczniami i nauczycielami. Nie tylko grożenie jedynkami, ale i dostosowywanie się do aktualnych potrzeb i wychodzenie im naprzeciw - zdradza Krystyna Sadulska, dyrektor ds. dydaktycznych. Jej zdanie potwierdza wicedyrektor ds. gospodarczych, Danuta Głowala.

- Podstawą jest systematyczna praca z uczniem. Duże zaangażowanie nauczycieli jest również niezbędne. Muszą przede wszystkim lubić swoją pracę, bo jest ciężka i wymaga wiele wysiłku - mówi D. Głowala.

W szkole organizowane są dodatkowe zajęcia, na których uczniowie mogą nie tylko rozwijać swoje umiejętności, ale i nadrabiać braki.

A co z rozwijaniem pasji?

- W naszej szkole jest miejsce na dodatkowe zainteresowania. W poprzednim roku działał teatr, jest też możliwość występów muzycznych - mówi Justyna Rybak, uczennica 3 klasy o profilu ekonomicznym.

- Naszą siłą jest posiadanie szkoły podstawowej i gimnazjum - przyznaje i Teresa Nowak, zastępca dyrektor Liceum Katolickiego. - Dzięki zaangażowaniu nauczycieli możliwe jest osiąganie sukcesów na olimpiadach już z uczniami klas pierwszych liceum. Gdy zauważamy talenty, jesteśmy gotowi pracować z takim uczniem indywidualnie.

Dyrektor szkoły, Małgorzata Penkal, pytana o sposób na skompletowanie zaangażowanego zespołu, twierdzi, że liczy się satysfakcja, zarówno ta finansowa, jak i dydaktyczno-wychowawcza. Wielu nauczycieli zabiega o pracę w „katoliku“. Trzon kadry stworzono za czasów byłej dyrektor, Danuty Madej, obecnej burmistrz miasta. - Dzieci mamy naprawdę różne - opowiada M. Penkal - Jedne są pilne, inne łobuzują. Szkoła nie składa się z samych prymusów. Ważne, że te dzieci są ambitne, a jednocześnie umieją sobie pomagać.

O różnice między liceum katolickim a pozostałymi szkołami zapytaliśmy też cztery wyróżniające się uczennice: Olę, Ulę, Kasię i Różę.

Wszystkie w przyszłości planują zdobycie zawodu związanego z medycyną lub prawem.

- Małe klasy, małe grupy fakultatywne - mówią - do tego dużo godzin języków obcych. Cenne jest także to, że u nas nauczyciel jest dla ucznia. Nie jesteśmy traktowani przedmiotowo. Zawsze można liczyć na pomoc w razie trudności.

Uczniowie 3 klasy Zespołu Szkół Ekonomicznych są przekonani, że miejsce w rankingu jest zasłużone.
Archiwum szkoły Uczniowe Liceum Katolickiego w Żarach. Jak mówią, ich szkoła naprawdę daje szansę na rozwój pasji.
Grzegorz Kozakiewicz, Teresa Juźko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.