Jeżeli chcesz pokoju – szykuj się do wojny!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Chachorowski
Roman Laudański

Jeżeli chcesz pokoju – szykuj się do wojny!

Roman Laudański

Kolejna jednostka rozpoczęła działalność. Grupa Integracyjna Sił NATO w Polsce powstała w ramach obrony przed ewentualną agresją ze Wschodu.

Grupa 42 oficerów z kilkunastu państw NATO będzie pośredniczyć pomiędzy stroną polską a armiami, które pośpieszyłyby nam z pomocą w ramach tzw. szpicy NATO.

Na ostatnim szczycie NATO nie postanowiono o rozmieszczeniu na wschodniej granicy stałych baz. Zdecydowano o wzmocnieniu kolektywnej obrony państw członkowskich w myśl zasady: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.
– Dziś otworzyliśmy jednostkę integrującą NATO z naszą armią – mówił wczoraj w Bydgoszczy minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. –Umożliwia ona dyslokację oddziałów i ich współdziałanie. To ważny moment w umacnianiu bezpieczeństwa Polski i innych państw wschodniej flanki NATO.

Liczebność polskiej armii wzrośnie co najmniej o połowę w ciągu najbliższych lat

Bydgoska Grupa Integracyjna Sił NATO w Polsce będzie odpowiedzialna za wytyczenie najlepszych tras komunikacyjnych, zabezpieczenie składów paliwowych, wyznaczenie miejsc zakwaterowania, wyżywienie czy pobranie amunicji. Podobne jednostki powstają w Estonii, na Litwie, Łotwie w Bułgarii i Rumunii. Jednostki integracyjne mają przyjąć i ułatwić przemieszczenie wojsk na terenie państw członkowskich. Mają także wspierać planowanie i logistykę.

Dziennikarz „Gazety Pomorskiej” zapytał ministra, czy będziemy liczyć tylko na pomoc NATO, czy też odtworzymy likwidowane w ostatnich kilkunastu latach jednostki wojskowe na wschodniej granicy?

– Liczebność polskiej armii wzrośnie co najmniej o połowę w ciągu najbliższych lat –zapowiedział w Bydgoszczy minister Macierewicz. Rozwój armii nie będzie ograniczony tylko do Obrony Terytorialnej. Powstaną także jednostki operacyjne.
– Jeżeli chcesz pokoju – szykuj się do wojny – przypomniał Antoni Macierewicz. – To ważny dzień dla Polski. Jesteśmy w pełni gotowi do przyjęcia wojsk sojuszniczych. NATO jest w pełni gotowe do obecności na flance wschodniej.

W Bydgoszczy działają już: Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Centrum Eks\perckie Policji Wojskowych NATO, dowództwo Batalionu Łączności NATO.

Roman Laudański

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.