Lucyna Sztandera

Józef Walczak od 30 lat rzeźbi wielki sukces - swój oraz gminy [zdjęcia]

Józef Walczak rzeźbi już 30 lat - głównie motywy sakralne. Najbardziej dumny jest z przygotowań ołtarza dla papieża. Fot. Lucyna Sztandera Józef Walczak rzeźbi już 30 lat - głównie motywy sakralne. Najbardziej dumny jest z przygotowań ołtarza dla papieża.
Lucyna Sztandera

Piękną oprawę jubileuszu twórczości artystycznej Józefa Walczaka przygotował Miejsko-Gminny Osrodek Kultury w Więcborku.

Impreza na miarę tak zacnego jubileuszu przyciągnęła bliskich, przyjaciół i sympatyków sztuki znanego nie tylko w Więcborku rzeźbiarza.

- Pana rzeźby otwierały niejedne drzwi - podkreślił wicestarosta Andrzej Marach, wspominając dalej czasy, gdy był burmistrzem Więcborka i jak to wtedy aniołki pana Walczaka potrafiły załatwić parę spraw dla gminy. A obecny burmistrz Waldemar Kuszewski mówił z kolei ze wzruszeniem, że sam miał zaszczyt wręczyć papieżowi Janowi Pawłowi II płaskorzeźbę Józefa Walczaka.

Uroczystość była okazją do podkreślenia zasług jubilata, jak chociażby szopka bożonarodzeniowa, która co roku staje na rynku. Jego rzeźby Chrystusa Frasobliwego stanowią wizytówkę miasta. - Najmniej wiemy o początkach pana działalności, raz zdradził pan je dziennikarce Gazety Pomorskiej - zaznaczył Paweł Szydeł, który poprowadził benefis. - Jako dziecko bawiłem się kozikiem. Potem przyszło dorosłe życie. Pracowałem na kolei. Kiedyś zobaczyłem w telewizji rzeźbiarza i powiedziałem sobie, że też rzeźbiłem. Tak to się zaczęło. Pierwszy konkurs, w którym wziąłem udział został ogłoszony przez Gazetę Pomorską, a organizowany przez muzeum chojnickie. Wtedy I miejsca nie przyznali, ale ja zająłem drugie razem z Józefem Chełmowskim. Byłem zaskoczony, bo nazwisko Chełmowski było już bardzo znane - wspominał Walczak.

Potwierdzeniem kunsztu więcborskiego rzeźbiarza jest przyjęcie go do grona członków prestiżowego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Pojawia się szereg propozycji wystaw, nie tylko w Polsce. Rzeźby Józefa Walczaka trafiły do każdego zakątka świata, od Kanady, poprzez Watykan, aż do dalekiej Australii.

90 proc. prac artysty to tematyka sakralna, a 10 proc. - inna, ale każde wzbudzają moc emocji.

Najwyżej ceni sobie udział w przygotowaniu ołtarza papieskiego z okazji wizyty Jana Pawła II na Wybrzeżu. Składał się on z prawie 300 rzeźb wykonanych przez najlepszych rzeźbiarzy. A za największe osiągnięcie uważa wyrzeźbienie 21 kapliczek przedstawiających tajemnice różańca, które zostały ustawione na Świętej Górze Polanowskiej.

Autor: Lucyna Sztandera

Lucyna Sztandera

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.