Już niebawem pacjenci będą się leczyć w nowych poradniach

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Już niebawem pacjenci będą się leczyć w nowych poradniach

Alicja Kucharska

Jesienią zakończą się dwie duże inwestycje świebodzińskiego szpitala. Na obu skorzystają pacjenci

Już w październiku pacjenci w Świebodzinie będą przyjmowani w nowych poradniach. Niewątpliwie poprawi to komfort oczekiwania na wizytę oraz warunki pracy personelu. To nie jedyna duża inwestycja jaką jesienią przeprowadzi Grupa Nowy Szpital. W budowie jest lądowisko.

Na ukończeniu są remonty prowadzone w budynku administracji. W efekcie powstaną tam nowe pomieszczenia poradni specjalistycznych: urologicznej, diabetologicznej, endokrynologicznej, pulmonologicznej, chirurgii ogólnej, położniczo-ginekologicznej, zdrowia psychicznego, proktologicznej. Dotychczas poradnie ulokowane były przy wejściach do szpitala, a więc komfort oczekiwania na wizytę pozostawiał wiele do życzenia. - Myślę, że już w październiku pacjenci będą przyjmowani w nowych, lepszych warunkach – zaznacza Wiesława Cieplicka, prezes zarządu świebodzińskiego szpitala.

Oprócz nowo powstałych gabinetów w budynku znajdować się będzie punkt centralnej rejestracji. - Wprowadziliśmy elektroniczny system rejestracji, co z pewnością usprawni i uporządkuje system kolejkowy, a tym samym skróci czas oczekiwania na wizytę – zaznacza prezes. Koszt inwestycji to ponad 700 tysięcy złotych. Zmiany wpłyną również na stworzenie dodatkowych miejsc pracy: dla lekarzy oraz pielęgniarek.

To nie jedyna inwestycja prowadzona obecnie przez Nowy Szpital. Pod koniec sierpnia rozpoczęła się budowa lądowiska, które zlokalizowane jest na ulicy Jeziorowej. - Zgodnie z przepisami, tj. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, każdy oddział tego typu, który dalej ma funkcjonować, do końca grudnia 2016 musi posiadać całodobowe lądowisko – wyjaśnia Wiesława Cieplicka. Co ważne, lądowisko powinno być położone przy szpitalu, a jeśli lecznica nie dysponuje miejscem przy budynku szpitalnym, to musi być ono zlokalizowane w takiej odległości, aby czas trwania transportu sanitarnego z oddziału do lądowiska nie przekroczył pięciu minut.

- Niespełnienie obowiązku posiadania całodobowego lądowiska może skutkować utratą kontraktu z LOW NFZ w zakresie świadczeń SOR. A wtedy pacjenci z powiatu świebodzińskiego, w razie wypadku, urazu lub w przypadku zagrożenia zdrowia byliby transportowani do najbliżej działających szpitalnych oddziałów ratunkowych poza powiatem świebodzińskim. Musimy jednak pamiętać, że w stanach zagrożenia życia czas dojazdu pacjenta jest bardzo ważny, często decydujący o jego życiu – podkreśla W. Cieplicka.

Niespełnienie obowiązku posiadania całodobowego lądowiska może skutkować utratą kontraktu z LOW NFZ w zakresie świadczeń SOR

Dzięki przychylności burmistrza oraz radnych lądowisko budowane jest na działce dzierżawionej przez gminę. Koszt jego budowy to blisko 1,8 mln zł. O lądowisku mówiło się już od bardzo dawna, jednak żadna instytucja nie podjęła się jego budowy ze względu na wysokie koszty. - Zdając sobie sprawę, jak ważny dla mieszkańców naszego powiatu jest oddział ratunkowy podjęliśmy decyzję o budowie lądowiska - podsumowała W. Cieplicka.

- Oczywiście dobrze, że szpital się rozwija. Jeśli lądowisko jest budowane, to należy to ocenić na plus. Bardziej cieszy mnie jednak informacja o przeniesieniu poradni do innego budynku, bo oczekiwanie tutaj w korytarzu jest niezbyt komfortowe – mówi pan Andrzej oczekujący na swoją kolej pod poradnią chirurgiczną. Wtóruje mu Barbara Niezbecka. - Jeżdżę do wielu specjalistów, w różnych miastach i nigdzie nie jest idealnie, więc jeśli się inwestuje w jakość usług to zawsze należy to chwalić. Zwłaszcza, że jaki jest NFZ, to chyba każdy wie – żartuje pani Barbara.

Autor: Alicja Kucharska

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.