Alicja Kucharska

Już niebawem trzy ulice w Świebodzinie zmienią nazwę

Nową nazwą Gen. Świerczewskiego będzie ulica Zachodnia, Walki Młodych - Akacjowa, a Żymierskiego - Sukiennicza Fot. Renata Zdanowicz Nową nazwą Gen. Świerczewskiego będzie ulica Zachodnia, Walki Młodych - Akacjowa, a Żymierskiego - Sukiennicza
Alicja Kucharska

Jedna z nazw - wybrana przez mieszkańców w głosowaniu- nie spodobała się radnemu. A z kolei jego słowa jednej z mieszkanek.

Na początku czerwca zakończyło się miesięczne głosowanie mieszkańców, którzy wybierali nowe nazwy dla ulic Świerczewskiego, Żymierskiego oraz Walki Młodych. Podczas piątkowej sesji, rada miejska, zaakceptowała wybór mieszkańców. Nowe nazwy będą więc obowiązywać za kilkanaście dni.

Ale dwa dni przed sesją, podczas komisji planu, budżetu, inwestycji i gospodarki nieruchomościami, radny Kazimierz Gancewski wyraził swoją dezaprobatę dla jednej z nazw. - Nazywanie ulicy (Gen. Świerczewskiego - dop. red.) ulicą Zachodnią (…) jest to tak banalne i puste według mnie, że zakrawa na przyjrzenie się temu procesowi - mówił K. Gancewski, który wyjaśniał, że dotychczas nikt nie wpadł na pomysł, by uhonorować zasłużonych mieszkańców Świebodzina nazwą ulicy właśnie. -Bardzo proszę, przemyślcie temat jeszcze, jeszcze jest troszeczkę czasu. Opinie mieszkańców ulic, to są tylko opinie. My jako radni decydujemy, jak będą się nazywać te ulice. Do nas należy ta decyzja - apelował do radnych.

Słowa radnego nie spodobały się mieszkance ulicy Świerczewskiego, która była autorką wygranej propozycji „Zachodnia”. - Spośród 16 zaproponowanych przez mieszkańców, organizacje i stowarzyszenia nazw, moi sąsiedzi wybrali ulicę Zachodnią - zaczyna Ewa Wójcik.

Jako uzasadnienie propozycji nazwy „Zachodnia” wskazała, że w Świebodzinie jest ulica Wschodnia, Północna i osiedle Południowe, nie ma natomiast Zachodniej, a obecna Gen. Świerczewskiego prowadzi właśnie na zachód. Tymczasem zdaniem radnego, nazywanie ulicy tą nazwą jest banalne i puste. - Radny przekonywał, że rada miejska powinna interweniować i nasz wybór zmienić na nazwę, która będzie zawierała jakieś nazwisko.

E. Wójcik stanowczo nie zgadza się ze słowami radnego, że „opinie mieszkańców są tylko opiniami”. - Nasz wybór był świadomy. Wybraliśmy nazwę uniwersalną, politycznie bladą, nierzucającą się w oczy żadnej partii. Nie chcemy żadnego nazwiska i nie chcemy wnikać w przyszłości w biografie tych ludzi. My chcemy Zachodnią i do tego dojrzeliśmy. Przykro nam, że ktoś publicznie nas obraża - podsumowała.

Radny Gancewski w rozmowie z nami podkreśla, że swoimi słowami nie chciał urazić kogokolwiek. - W mojej ocenie mieszkańcy byli środowiskiem opiniotwórczym, a rada miejska miała podjąć ostateczną decyzję - zaznacza. - Przez 72 lata obecność Polaków tutaj, nie nazwaliśmy żadnej ulicy imieniem świebodzinianina. Straciliśmy rzadką okazję uhonorowania nazwą ulicy kogoś, kto zasłużył się dla miasta.

Argumenty te nie przekonały jednak pozostałych radnych. Nową nazwą dla Gen. Świerczewskiego będzie więc ulica Zachodnia, dla Walki Młodych - Akacjowa, dla ul. Żymierskiego - Sukiennicza.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.