Edward Gurban

Już płynie do nas Flis Odrzański

Flis Odrzański co roku wzbudza zainteresowanie z lądu. Celem jest promocja turystycznych i rekreacyjnych walorów Odry Fot. Arch. organizatora Flisu Odrzańskiego Flis Odrzański co roku wzbudza zainteresowanie z lądu. Celem jest promocja turystycznych i rekreacyjnych walorów Odry
Edward Gurban

Armada wyruszyła 20 czerwca z czeskiego Bohumina, gdzie Odra zaczyna swój bieg do Bałtyku.

Tradycyjnie na przełomie czerwca i lipca u źródeł Odry w Czechach zaczyna się Flis Odrzański, w którego składzie płyną tratwy flisackie, żeglarze na łodziach, a całość prowadzi statek kapitański z kapitan Elżbietą Marszałek, która od początku dowodzi całą armadą odrzańską. Flis już płynie do nas! Wyruszyli 20 czerwca w czeskim Bohuminie, gdzie Odra zaczyna swój bieg do Bałtyku. W ubiegłym tygodniu pokonali województwo opolskie (Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Opole i Brzeg) a w niedzielę, 25 czerwca przypłynęli do podwrocławskiej Oławy. Wczoraj byli już we Wrocławiu, gdzie spotkali się z żeglarzami i z nimi popłynęli do Ścinawy. Przy okazji zwiedzili pobliski zamek w Lubiążu. W czwartek cała armada przypłynie do Głogowa, a stamtąd w piątkowe południe, 30 czerwca wyruszy do Bytomia Odrzańskiego. Tu zostaną przywitani przez władze i mieszkańców miasta ok. godz. 16.00. Wśród witających będzie nowosolska kapela „Bajer”, która później da koncert w porcie.

- Dla nas co rok to jest wielkie wydarzenie. Przypłynie bowiem do nas „sumienie rzeki”, które każdego roku mówi gospodarzom i mieszkańcom miejscowości nad Odrą, że ich obowiązkiem jest zagospodarowanie terenów nad rzeką. To oni, a głównie szefowa spływu, nazywana „Księżną Rzeki”, Elżbieta Marszałek, zdopingowali nas do pracy. Z radością więc witamy ich, żeby podziękować za to, do czego się przyczynili w naszym mieście – przyznaje burmistrz Bytomia Odrzańskiego Jacek Sauter.

W sobotę, 1 lipca, o godz. 8.00 flota wypłynie w kierunku Nowej Soli, gdzie spodziewana będzie ok. 10.00. W programie m.in. zwiedzanie autokarem miasta i powiatu. Już o godz. 13.00 Flis popłynie do Cigacic. Do 8 lipca będzie płynął do Szczecina, odwiedzając takie lubuskie miasta, jak Krosno Odrzańskie (2 lipca) i Słubice (3 lipca). 7 lipca pojawi się na Bulwarze Żeglarzy w Szczecinie, a 8 lipca o godz. 12.00 na Wałach Chrobrego w Szczecinie, gdzie uczestnicy wezmą udział w Dniach Rzeki Odry.

Edward Gurban

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.