Już w sierpniu będzie nowe centrum sportu w Kargowej

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Już w sierpniu będzie nowe centrum sportu w Kargowej

Marek Białowąs

Dobiega końca budowa hali sportowej przy gimnazjum w Kargowej. Oddanie tego tak długo wyczekiwanego obiektu już za miesiąc.

Gdy dzieci wrócą po wakacjach do szkoły będzie na nich już czekać gotowa nowa sala. Będą mogły zapomnieć o tzw. hali namiotowej, w której dotychczas odbywały się zajęcia z wychowania fizycznego. Ten tzw. balon powstał 12 lat temu.
- Pod koniec lipca przewidujemy oddanie hali do użytku - mówi Jerzy Fabiś, burmistrz Kargowej. - Przypominam, że koszt budowy wyniesie ponad 2,7 mln zł, a wartość dotacji jaką otrzymamy od ministerstwa sportu wyniesie blisko 1,7 mln zł. Ponad 1 mln zł to wkład własny gminy.

Już od wiosny trwają prace wykończeniowe na budowie. I nie zanosi się, aby realizacja była opóźniona, mimo że wprowadzono zmiany do pierwotnych rozwiązań przyjętych przez architekta. Jak podkreśla J. Fabiś - zamiany to głównie zasługa dyrektora gimnazjum Leszka Radoma, który miał najwięcej uwagi do projektu. Dzięki temu gmina uniknie dodatkowych kosztów związanych z adaptacją hali do wymagań szkoły. Wartość robót dodatkowych wyniesie 120 tys. zł.

Warto przypomnieć, że o potrzebie budowy podobnego obiektu w Kargowej mówiono od lat. Poprzedni burmistrz miasta Sebastian Ciemnoczołowski zlecił wykonanie dokumentacji projektowej na budowę pełnowymiarowej sali gimnastycznej i rozpoczęto starania o uzyskanie dofinansowania. W październiku 2013 r. złożono wniosek w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze o wpisanie budowy hali przy gimnazjum do programu rozwoju bazy sportowej woj. lubuskiego. I jak widać udało się! Niemal dokładnie rok temu ogłoszono przetarg na budowę obiektu o powierzchni całkowitej ponad 975 mkw. Zgłosiło się 15 firm, a zwycięzcą okazało się Przedsiębiorstwo Budowlane ,,Kontrakt’’ z Wilkowic. W ten sposób przy szkole powstało małe centrum sportowe, gdyż tuż obok jest bieżnia lekkoatletyczna i boisko.

Nie wszyscy wiedzą, że w Kargowej była już hala sportowa. Została wybudowana w 1939 r. Jednak już 6 lat później, w roku 1945, została zniszczona po czym rozebrana. Oprócz sali do ćwiczeń w budynku znajdowała się sala zebrań oraz schronisko młodzieżowe. Obecnie w tym miejscu znajduje się boisko miejskie.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.