Edward Gurban

Już w sobotę kolejny Półmaraton Solan

Tak było w ubiegłym roku. Teraz nowosolanie ponownie wybiegną na ulicę, aby pobiec w półmaratonie Fot. Tomasz Gawałkiwiecz Tak było w ubiegłym roku. Teraz nowosolanie ponownie wybiegną na ulicę, aby pobiec w półmaratonie
Edward Gurban

Po raz 34 biegacze pokonają połowę dystansu maratonu, w tradycyjnym biegu majowym w Nowej Soli. Szykują się wielkie emocje

Po raz drugi będzie to memoriał Romana Terlikowskiego, legendarnego biegacza, nauczyciela, i trenera, który pokonał 32 poprzednie. W 1984 roku dwaj sportowi działacze Jan Ślusarenko i Edward Mazurkiewicz zorganizowali pierwszy bieg na dystansie 8 km (Nowa Sól – Otyń – Nowa Sól) i tak to sie zaczęło. Od 1988 roku bieg zyskał miano półmaratonu, a trasa prowadziła z Nowej Soli do Kożuchowa i z powrotem. W IX biegu na starcie zameldowała się czołówka polskich długodystansowców: Tadeusz Ławicki, Karol Dołęga, Michał Wójcik i Piotr Pobłocki, który wygrał ten bieg, podobnie jak dziesiąty i trzynasty. Najwięcej zwycięstw, sześć odniósł Ukrainiec Michał Iveruk (w latach 2005-2014).

Na trasie XII maratonu po raz pierwszy na trasie biegu pojawił się mieszkaniec Afryki, studiujący we Wrocławiu Sudańczyk. Odtąd już niemal co rok, biorą w nim udział biegacze i biegaczki z Kenii i Etiopii. W tym samym zadebiutowali także biegacze na wózkach. Po raz pierwszy, przed startem do XVII półmaratonu w 2000 roku, pobiegły w Mini Biegu Solan dzieci. Rekord trasy pobił w 2001 roku Andrzej Krzyścin z Gniezna - 1.03, 01. Przed rokiem, 28 maja 2016, po raz pierwszy Półmaraton Solan przyjął imię Romana Terlikowskiego. Zawody ukończyło 646 uczestników. Zwycięzcą został Melly Edwin Cheruiyot z Kenii, który wyprzedził Mykhaylo Iveruka z Ukrainy oraz rodaka Kibire Mosesa Kipruto. Na czwartym miejscu zawody ukończył najlepszy z nowosolan Adam Draczyński.

- W tym roku zanosi się na kolejny rekord ilości uczestników, zgłosiły się już 744 osoby. Do wtorku 23 maja, przez dokonanie wpłaty wpisowego, 585 uczestników potwierdziło swój udział – podał nam dyrektor biegu, Edward Mazurkiewicz z MOSiR w Nowej Soli.

Przypominamy: start w sobotę o godz. 17.00 na Alei Wolności (koło Parku Krasnala). O godz. 20.00 dekoracja zwycięzców. Wcześniej o godz. 12.00 zaczną się biegi dzieci do „Mini Biegu Solan”, o 13.30 dekoracja zwycięzców. Będą też występy zespołów i solistów z NDK, które potrwają do późna.

Edward Gurban

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.