Jakub Nowak

Kamienice będą miały nowe dachy i elewacje

W tym roku remontu doczeka się m.in. kilka wspólnot przy ul. Zjednoczenia w Nowej Soli. Na zdjęciu skrzyżowanie z Waryńskiego. Fot. arch. urzędu miasta W tym roku remontu doczeka się m.in. kilka wspólnot przy ul. Zjednoczenia w Nowej Soli. Na zdjęciu skrzyżowanie z Waryńskiego.
Jakub Nowak

Wszystkie 10 wspólnot w Nowej Soli, które prosiły w tym roku o pieniądze na remont swoich kamienic, otrzyma dofinansowanie od miasta.

- Świetna wiadomość! Nowa Sól pięknieje - komentuje pani Beata. - Moja ulubiona ulica i najpiękniejsze kamienice. Mają swój klimat i ducha przeszłości. Cieszę się, że będą odnowione - dodaje także pani Kazimiera, odnosząc się do zabytków, znajdujących się na skrzyżowaniu ulic Zjednoczenia i Waryńskiego. To jedne z pierwszych reakcji mieszkańców na wieść o kolejnych planowanych remontach zabytkowych kamienic.

W sumie magistrat przeznaczy ok. 231 tys. zł, czyli o ponad 51 tys. więcej niż wcześniej zapisano na rok 2016

Przypomnijmy: to już siódma edycja programu, uruchomionego przez miasto, dzięki któremu wspólnoty dostają dofinansowanie do remontów. W tym roku złożono 10 wniosków. I... wszyscy otrzymają wsparcie od miasta. Koszty planowanych przez wspólnoty inwestycji są jednak dość wysokie, dlatego prezydent Wadim Tyszkiewicz zdecydował o wyjątkowym zwiększeniu puli zaplanowanej na to działanie w budżecie miasta. W sumie magistrat przeznaczy ok. 231 tys. zł, czyli o ponad 51 tys. więcej niż wcześniej zapisano na rok 2016 (koszt wszystkich inwestycji to z kolei ponad milion złotych). Warto zaznaczyć, że dofinansowanie przyznawane jest według specjalnego klucza. Wcześniej było to odpowiednio 50 proc. do elewacji i 30 proc. do dachów.

- W tym roku będzie to nieco mniej, w związku z sumą o jaką zabiegały wspólnoty. Przekroczyła ona budżet niemal trzykrotnie, dlatego, dokładając 52 tysiące zł, wesprzemy remonty na poziomie 25 proc. przy elewacji i 15 proc. przy dachach - tłumaczy nam Ewa Batko, rzecznik urzędu miasta. Jak przyznaje nam z kolei prezes Zakładu Usług Mieszkaniowych, dodatkowe pieniądze od miasta dobrze motywują wspólnoty do działania. - Program jest rewelacyjny. Kiedyś ZUM mocno nakłaniał do korzystania z programu, dziś działają już sami, jeszcze zanim sami rozpoczniemy promocję - mówi Mariusz Smolarczyk.

Te kamienice dostaną kasę:

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.