Katedra w Gorzowie kryła „skarby”. 1 lipca mija rok od jej pożaru

Czytaj dalej
Fot. Materiały Eneris Surowce
Jarosław Miłkowski

Katedra w Gorzowie kryła „skarby”. 1 lipca mija rok od jej pożaru

Jarosław Miłkowski

W niedzielę minie rok od pożaru katedry. Tego dnia nie zabraknie modlitw. Z kolei od jutra będzie można zobaczyć, na jakie znaleziska natrafili archeolodzy po pożarze.

Monety, telegramy, obuwie, a nawet zabawki czy telegram z 1914 roku – to tylko niektóre znaleziska odkryte w trakcie prac po pożarze katedry. W większości znajdowały się w ziemi, która była częścią sklepienia nad kruchtą, przez którą wchodzi się do świątyni. Ziemia była materiałem izolacyjnym i wypełniała przestrzeń między murem a drewnianą posadzką. Wraz z różnymi „skarbami” były tu ponad trzy tony materiału. Trafiły one do bazy firmy Eneris i od października zeszłego roku ekipa archeologów z Muzeum Lubuskiego dokładnie je przeszukiwała.

Przeczytaj:

 • na jakie znaleziska natrafiono podczas prac po pożarze katedry
 • do kiedy potrwa wystawa odnalezionych przedmiotów
 • na jakim etapie są przece remontowe.
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.