Kiedy pracownika trzeba skierować na badania kontrolne?

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com/Concord90
OPRAC. (GM)

Kiedy pracownika trzeba skierować na badania kontrolne?

OPRAC. (GM)

Czy po miesięcznej chorobie pracownik musi przejść lekarskie badania kontrolne?

Wątpliwości związane z prawem pracy wyjaśnia Jolanta Jankowska, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze.

- Pracownikowi w dniu 20 stycznia 2016 r. kończy się zwolnienie lekarskie. Równo 30 dni korzystał ze zwolnienia chorobowego. Czy musimy skierować tego pracownika na badania kontrolne?

- Zgodnie z art. 229 par. 2 Kodeksu pracy w przypadku niezdolności pracownika do pracy spowodowanej chorobą trwającą dłużej niż 30 dni, pracodawca powinien go skierować na kontrolne badania lekarskie. Celem tych badań jest ustalenie zdolności do dalszego wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. W tym przypadku, gdy pracownik był na zwolnieniu lekarskim równo 30 dni, pracodawca nie ma obowiązku kierowania go na badania kontrolne. Pracownik może przystąpić do pracy bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia lekarskiego.

- Zatrudniliśmy pracownika od 10 stycznia 2016 do 10 maja 2016 r. Jest to pracownik z ponad 15-letnim stażem pracy. Jaki będzie okres wypowiedzenia po zmianach w Kodeksie pracy? Ile dni urlopu będzie przysługiwało pracownikowi za ten okres zatrudnienia?

- Do umów o pracę na czas określony zawartych do 6 miesięcy, trwających w dniu 22 lutego 2016 r. (w dniu wejścia w życie nowelizacji ) w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się przepisy dotychczasowe. Z uwagi na to, że umowa została zawarta na 4 miesiące, nie będzie mogła być wypowiedziana. Pracownik nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym 4/12 z 26 dni, czyli 9 dni urlopu wypoczynkowego.

OPRAC. (GM)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.