Leszek Kalinowski

Kiedy ruszy budowa Centrum Matki i Dziecka w Zielonej Górze?

Centrum Matki i Dziecka – zdaniem Andrzeja Michałowskiego i jego syna Piotra – to bardzo ważna inwestycja. Mali Lubuszanie muszą mieć zapewnioną opiekę Fot. Mariusz Kapała Centrum Matki i Dziecka – zdaniem Andrzeja Michałowskiego i jego syna Piotra – to bardzo ważna inwestycja. Mali Lubuszanie muszą mieć zapewnioną opiekę na najwyższym poziomie
Leszek Kalinowski

Koszt nowoczesnej lecznicy dla dzieci to 92 mln zł. Ma ona mieć 7 pięter oraz 2 kondygnacje pod ziemią. Wyposaży ją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

– Bardzo interesuje mnie powstanie Centrum Matki i Dziecka. Śledzę z uwagą wszystkie informacje na ten temat – mówi Beata Ragalska z Zielonej Góry. – Pamiętam, że u nas miało być centrum pediatrii, a w Gorzowie zakład radioterapii. W północnej stolicy województwa umowa jest już podpisana, niedługo pewnie będzie wmurowanie kamienia węgielnego. Także inne zapowiadane tam inwestycje są ogłaszane. Podpisane są umowy na pogotowie lotnicze, a ostatnio na oddział hematologii. A u nas? Nic się nie mówi o tak ważnej inwestycji dla dzieci.

Podobnych głosów otrzymaliśmy więcej. Wszyscy powtarzają, że Centrum Matki i Dziecka jest niezwykle potrzebne wszystkim Lubuszanom.

O potrzebie wybudowanie tej placówki mówi się od 2009 roku. Cztery lata później powstał społeczny komitet ds. utworzenia wielospecjalistycznego centrum pediatrii. Prof. Ewa Gorczyńska z Wrocławia, specjalista onkologii i hematologii dziecięcej, przekonywała, że inwestycja w Zielonej Górze jest absolutną koniecznością. Pacjenci, wymagający leczenia specjalistycznego, odsyłani są do ośrodków w ościennych regionach. Szczególnie pilne jest zorganizowanie oddziału intensywnej terapii, którego nie ma w całym województwie. Lu-buskie to także biała plama na mapie Polski, gdzie nie ma oddziału onkohematologii dziecięcej. W Polsce jest 15 takich ośrodków.

Tymczasem lubuski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie dzieci poza granicami województwa wydaje rocznie ponad 20 mln zł.

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak mówi, że faktycznie wiele czasu już upłynęło. Ale – niestety – procedury są nieubłagalne i wymagają czasu.
– Najpierw musieliśmy zmienić strategię promocji ochrony zdrowia. Centrum Matki i Dziecka zostało wpisane do naszych dokumentów strategicznych. Znalazły się też na mapie potrzeb – tłumaczy pani marszałek. – Koordynatorem wszelkich inwestycji w ochronie zdrowia jest minister zdrowia, komitet sterujący, monitorujący...

Pozytywną wiadomością jest to, że właśnie zgromadzenie wspólników (bo szpital jest spółką) podjęło uchwały bardzo istotne dla tej inwestycji. Jakie?

– W sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie zobowiązań powyżej 2 mln zł. A to daje podstawę dla zarządu spółki do ogłoszenia przetargu na przygotowanie pełnej dokumentacji – podkreśla marszałek Polak.

Są także pieniądze – 92 mln zł – na budowę placówki m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego (56 mln zł, a 12 mln zł to wkład własny samorządu województwa).

– Spotkałam się właśnie z naczelnym lekarzem szpitala, z panią ordynator. Rozmawialiśmy o koncepcjach, bo przed rozpoczęciem prac nad pełną dokumentacją trzeba bardzo dobrze przygotować studium funkcjo-nalno-użytkowe – zauważa pani marszałek. – Bo później nie będzie już takiej możliwości, żeby cokolwiek zmienić.

Chodzi o to, żeby wszystkie oddziały wysokospecjalistyczne dziecięce (m.in. chirurgia dziecięca, oddział intensywnej terapii) były zaplanowane w sposób optymalny – by zapewnić małym pacjentom jak najlepsze warunki leczenia, ale też diagnostyki.

– Chcemy, żeby było miejsce do leczenia ambulatoryjnego. Nie zawsze jest potrzebna hospitalizacja – mówi E. Polak. – Wiemy, jak wielki uraz powoduje pobyt w szpitalu. To trudna sytuacja dla dzieci i całej rodziny.

Marszałek na temat wyposażenia rozmawiała już z Jurkiem Owsiakiem. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zadeklarowała, że kupi do naszego Centrum Matki i Dziecka odpowiedni sprzęt.

– Bardzo ważne jest dobre zaplanowanie całego obiektu w powiązaniu z pozostałymi oddziałami, które się tam nie znajdą – podkreśla marszałek. – Chociażby laboratorium. Mamy je obecnie, jest bardzo nowoczesne, więc nie ma potrzeby, by tworzyć dodatkowe w Centrum. Bardzo ważna jest też dobra kadra.

Jak dodaje Elżbieta Anna Polak, dokumentacja ma być gotowa w tym roku. Nie ma przeszkód, by budowa obiektu rozpoczęła się jeszcze w tym roku. Zakończenie całości planowane jest w 2020 roku.

Nowy budynek będzie posiadać siedem kondygnacji nad-ziemnych i dwie podziemne. Powierzchnia budynku Centrum szacowana jest na 19 600 mkw. W nowej placówce nie zabraknie miejsc hotelowych dla rodziców.

– Dla mnie to priorytet Lubuskiego. Nie drogi czy basen, ale właśnie szpital. Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie. Zwłaszcza małych dzieci – mówi Ewelina Harulank, mama Igora i Igi. – Im szybciej Centrum powstanie, tym szybciej będziemy mieć poczucie bezpieczeństwa – dodaje.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.