Kiełpin doczeka się ronda? Niebawem na tym skrzyżowaniu trzech dróg w zielonogórskim sołectwie może być wreszcie bezpieczniej

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Natalia Dyjas-Szatkowska

Kiełpin doczeka się ronda? Niebawem na tym skrzyżowaniu trzech dróg w zielonogórskim sołectwie może być wreszcie bezpieczniej

Natalia Dyjas-Szatkowska

Dzięki bonusowi połączeniowemu w przyłączonych do Zielonej Góry sołectwach udało się wykonać wiele remontów dróg i chodników. Niebawem może się też zmienić główne skrzyżowanie w Kiełpinie. Jest pomysł, by u zbiegu trzech ulic powstało rondo. To ma ukrócić niebezpieczne sytuacje na tej trasie.

Równe drogi i wygodne chodniki. To bardzo często podstawowa potrzeba mieszkańców Zielonej Góry. Regularnie w sołectwach coś się w tej sprawie dzieje i poszczególne ulice po latach doczekały się remontu.

Jedną z takich inwestycji, która jest ważna dla mieszkańców, to usprawnienie ruchu w Zielonej Górze Kiełpinie. Już jakiś czas temu pojawił się pomysł, by u zbiegu trzech tras (na Ochlę, Drzonków i Jarogniewice) pojawiło się rondo. Teraz jego budowa staje się coraz bardziej realna.

- Chodzi o krzyżówkę drogi wojewódzkiej z drogą powiatową - mówi wiceprezydent Zielonej Góry, Krzysztof Kaliszuk. - Obecnie otwarto oferty [zgłoszone do przetargu]. Rondo będzie budowane częściowo z bonusu połączeniowego i z funduszu tzw. chodnikowego. Obecnie nie została jeszcze zakończona procedura przetargowa. Jeżeli zostanie wyłoniony wykonawca, to rondo powinno powstać do końca czerwca 2021 roku.

Krzysztof Kaliszuk podkreśla jednak, że dopiero otwarto oferty, a to oznacza, że droga do podpisania umowy jest jeszcze długa.

To już drugi przetarg na budowę ronda w Zielonej Górze Kiełpinie

Okazuje się, że miasto musiało ponownie ogłosić przetarg na wykonanie tej inwestycji drogowej.

- Firma, która wygrała we wcześniejszym przetargu, nie podpisała umowy - mówi K. Kaliszuk. - Teraz dmuchamy na zimne i czekamy, aż wszystkie procedury zostaną wykonane.

Krzysztof Kaliszuk wyjaśnia nam jeszcze, że budowa tego ronda była już planowana przy przebudowie ulic między Kiełpinem a Radwanowem. Ale ze względu na to, że trzeba było uzyskać niezbędne pozwolenia od wojewody i pewne odstępstwa od ministerstwa (rondo będzie niewielkich rozmiarów), inwestycję można realizować dopiero teraz.

W tym miejscu sołectwa zdarzały się kolizje i wypadki. Dlatego budowa bezpiecznego ronda jest w Zielonej Górze Kiełpinie tak istotna. O postępie prac przy tej inwestycji postaramy się informować Państwa na bieżąco.

Natalia Dyjas-Szatkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.