Kierowcy tracą nerwy i czas, a roboty stoją...

Czytaj dalej
Fot. Liliana Hachani
Liliana Hachani

Kierowcy tracą nerwy i czas, a roboty stoją...

Liliana Hachani

Przebudowa wiaduktu koło Chrobrowa w gminie Żagań ma być wznowiona za miesiąc. Prace mogą potrwać do września przyszłego roku

- Codziennie dojeżdżam tędy do pracy w Szprotawie. Każdego dnia muszę odczekać kilka minut na światłach. W obie strony. Ten remont trwa już kilka miesięcy, a wciąż nie widać jego końca. Od kilku tygodni nic się tu nie dzieje - denerwuje się Krzysztof Adamski, który jak wiele innych osób regularnie jeździ krajową dwunastką.

Przebudowę mostu koło Chrobrowa rozpoczęto pięć miesięcy temu. Prace miały się odbywać metodą połówkową. Drogowcy wyburzyli jeden pas drogi, i od tego czasu ruch odbywa się tam wahadłowo. Dla osób, które dojeżdżają do pracy, oznacza to codzienny, przymusowy przystanek. Jednak same utrudnienia podczas remontów nikogo nie dziwią.

Zastanawia natomiast fakt, że od kilku tygodni na wiadukcie nie widać ani żadnych postępów prac, ani maszyn czy robotników. - Ostatnio często tędy jeżdżę i nie widzę, żeby na wiadukcie coś było robione. Wszyscy zastanawiamy się co się tu dzieje. Prace zaczęte, droga rozwalona, kolejki samochodów czekających na przejazd... To jakieś totalne “dziadostwo” - mówi Marek Makowiecki z Żagania. Zniecierpliwieni kierowcy zastanawiają się, dlaczego ktoś "rozkopał" i zostawił most nie kończąc pracy.

Remontem zajmowało się Przedsiębiorstwo Robót Mostowych “Mostar” ze Stargardu Szczecińskiego. Okazuje się, że powodem wstrzymania prac, są kłopoty finansowe. Firma ogłosiła upadłość finansową. Na dokończenie przebudowy wiaduktu na krajowej dwunastce musiał zostać ogłoszony nowy przetarg. - W tej chwili trwa procedura przetargowa, oferty są jeszcze oceniane. Ma się to zakończyć w najbliższych tygodniach. Do połowy września powinniśmy już mieć nowego wykonawcę - informuje Anna Jakubowska, rzecznik prasowy zielonogórskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze.

W tej chwili trwa procedura przetargowa, oferty są jeszcze oceniane

Obecnie, na przebudowywanym odcinku drogi pojawiają się jedynie robotnicy, którzy wykonują bieżące prace naprawcze pozwalające na utrzymanie nawierzchni w stanie umożliwiającym ruch pojazdów. W minionym tygodniu drogowcy łatali dziury, które zdążyły utworzyć się na aktualnie użytkowanym pasie. Wznowienie robót na wiadukcie ma nastąpić jeszcze we wrześniu. - Chcemy jak najszybciej podpisać umowę z nowym wykonawcą. Od tego terminu zależy również termin zakończenia prac - dodaje A. Jakubowska.

Jest to dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników drogi. Wznowienie prac nie oznacza jednak, że z dwunastki szybko znikną utrudnienia. Zakres prac do wykonania na moście został poszerzony. Zakończenie przebudowy zaplanowane jest na koniec września przyszłego roku. Kierowcom pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i mieć nadzieję, że tym razem prace będą przebiegać bezproblemowo.

Liliana Hachani

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.