OPR. WG

Kluczowe umiejętności, jakie powinno zawierać każde CV

Kluczowe umiejętności, jakie powinno zawierać każde CV Fot. INFOGRAFIKA: TOMASZ FRĄCZEK, FOT. 123RF
OPR. WG

Dobrze napisane CV powinno prezentować umiejętności tak, aby było jasne, jaką korzyść będzie miał z nich pracodawca. Trzeba je tylko dobrze pokazać.

O ile jest to możliwe, warto łączyć umiejętności z konkretnymi zawodowymi sytuacjami. I nie jest przy tym ważne, czy piszemy o wyuczonych kwalifikacjach, czy zdolnościach wypływających z naszego charakteru.
Warto wiedzieć, że większość kluczowych na rynku pracy umiejętności mieści się w trzech kategoriach. Wyróżniamy zatem:
– uniwersalne, które przydają się w każdej pracy, niezależnie od branży,
– specjalistyczne, związane ściśle ze specyfiką zawodu,
¬ miękkie, które nie są powiązane z doświadczeniem zawodowym, ale z osobowością.
Prześledźmy każdą z tych kategorii pod kątem właściwie sporządzonego CV.

Umiejętności uniwersalne

– Dla kandydatów są one często najtrudniejsze do skatalogowania i wymienienia. Głównie dlatego, że wydają nam się oczywiste i nie przypuszczamy, że mogą być ważne dla potencjalnego pracodawcy – mówi Bartosz Struzik, ekspert międzynarodowego serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl. – A tymczasem dzięki swojej uniwersalności mogą predysponować nas do pracy w wielu miejscach nie tylko w kraju, ale również zagranicą – dodaje.
Należą do nich m.in.:
– obsługa komputera (trudno dziś wyobrazić sobie pracę, gdzie nie będzie wymagana);
– umiejętność kierowania zespołem (wymaga bowiem talentów i wiedzy, niezależnych od branży);
– biegłość komunikacyjna (chodzi o wyciągnięcie esencji i jasne, precyzyjne jej przekazanie, np. w formie prezentacji czy raportu);
odporność na stres (nie w każdej pracy pracuje się pod presją deadline’u, ale jeśli się to potrafi, taka zdolność organizacji czasu i pracy przyda się wszędzie).

Umiejętności specjalistyczne

Wybijamy je w CV, jeśli staramy się o stanowisko w tej samej branży, w której pracujemy. Chodzi tu bowiem o kwalifikacje ściśle związane z zawodem, np. przygotowywanie zbrojeń pod fundamenty (w budownictwie), prowadzenie ksiąg rachunkowych (w księgowości), czy przygotowywanie informacji prasowych (w PR).
Jeśli staramy się o pracę w pokrewnej branży, trzeba pomyśleć, jak je zaprezentować. Część z nich, mimo że brzmi specjalistycznie, może mieć w sobie walor uniwersalny, ponieważ umiejętność robienia jakiejś konkretnej rzeczy może pokazywać ogólne zdolności. Natomiast niektóre z nich mogą być zupełnie nieprzydatne nowemu pracodawcy.

Umiejętności miękkie

– Te umiejętności wpisujemy zarówno do CV, jak i listu motywacyjnego. To lista cech, które odzwierciedlają naszą osobowość. Warto więc dokładnie przemyśleć, co czyni nas dobrym pracownikiem – radzi Bartosz Struzik z serwisu Mosterpolska.pl
Wśród najczęściej wymienianych w tej kategorii są:
– umiejętność pracy zespołowej (wiadomo, że nie każdy jest fanem gry w drużynie, ale dla pracodawcy to, czy jego zespół się dogaduje, jest kluczowe);
– lojalność (jeśli pracowało się kilka lat w firmie, która przeżywała wzloty i upadki, warto to podkreślić w CV);
– optymizm (osoby, które charakteryzuje ta cecha, są szczególnie poszukiwane przez pracodawców);
– kreatywność (poszukiwana niezależnie od branży);
– umiejętność odnalezienia się w nowych sytuacjach (bycie elastycznym czasem się przydaje, ponieważ osoby, które potrafią poradzić sobie ze zmianą, mogą również pomóc w tym innym).

OPR. WG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.