Eliza Gniewek-Juszczak

Kobieta brzmi dumnie

Autorki i autorzy opracowań przedstawiają interesujące, aktywne i warte poznania kobiety Fot. Arch. Muzeum Ziemi Wschowskiej Autorki i autorzy opracowań przedstawiają interesujące, aktywne i warte poznania kobiety
Eliza Gniewek-Juszczak

Kobieta na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim - jaka była, jaka jest? Na te pytania odpowiedzą autorzy książki w sobotę we Wschowie.

Na kilka dni przed świętem kobiet Muzeum Ziemi Wschowskiej i stowarzyszenie Czas A.R.T., a także Muzeum Okręgowe w Lesznie organizują prezentację książki „Conjux, mater, filia, soror propinqua, civis... Kobieta na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim". – Na ponad pięciuset stronach zmieściły się różnorodne artykuły dotyczące kobiet w starożytności, średniowieczu, a także w innych stuleciach – opowiada Marta Małkus, dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej. W książce znalazło się miejsce dla wielu wybitnych kobiet, takich jak księżniczka Jadwiga Żagańska. Opisano także anonimowe panie, które pojawiają się w księgach metrykalnych. – Jest także trochę prowokacyjny materiał, ale też ważny, to rozdział o kobietach z Zielonej Góry odnotowanych w profesji lekkich obyczajów. Są także portrety kobiet zebrane na podstawie płyt nagrobnych ze wschowskiego lapidarium oraz pań włączających się do walk o niepodległość, które przygotowywały powstania wielkopolskie – wymienia dyrektor Małkus

W zaproszeniu na spotkanie poświęcone publikacji czytamy, że bohaterkami 26 artykułów są zarówno święte, jak i prostytutki, panie domu, matki i morderczynie, zakonnice i działaczki niepodległościowe, aktorki i poetki, królowe i księżne. Autorki i autorzy tych opracowań sięgnęli po rozliczne źródła, nierzadko dotąd niebadane, by przedstawić swe bohaterki pochodzące z odległych od siebie epok jako osoby interesujące, aktywne i warte poznania. Prezentowana książka oddaje jednocześnie złożoność południowo-zachodniej Wielkopolski: opisane zostały Polki, Niemki i Żydówki, katoliczki i protestantki.

Książka powstała po konferencji naukowej zorganizowanej w 2014 roku w Muzeum Ziemi Wschowskiej. Tego typu konferencje odbywają się w muzeum co roku jesienią. Obecnie trwają przygotowania do wydania książki o obrazie życia duchowego na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie muzeum przy placu Farnym 3 we Wschowie w sobotę, 4 marca, o godz. 15.00. W rozmowach wezmą udział autorzy artykułów, redaktorzy i przedstawiciele wydawcy, którym jest Czas ART. Wydanie zostało wsparte m.in. przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dlatego, że wiele artykułów dotyczy dziedzictwa kulturowego i jego ochrony na terenie województwa lubuskiego.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.