Kocie łby będą teraz proste

Czytaj dalej
Fot. UM Drezdenko
Agnieszka Drzewiecka

Kocie łby będą teraz proste

Agnieszka Drzewiecka

Trwa historyczna - bo najdroższa jak dotąd - inwestycja w gminie: kanalizacja Radowa i remont fatalnej dotąd, a strategicznej ulicy Podgórnej.

Na remont zniszczonej i strasznie nierównej ulicy Podgórnej mieszkańcy czekali od lat. To droga, którą dojeżdża do domów większość mieszkańców Radowa, dawnej wsi, a od lat 90. północnej części miasta.

Mieszkańcy tej dzielnicy zresztą nieraz głośno mówili, że czują się zapomniani przez władze. Narzekali, że gmina inwestuje jedynie w Stare Drezdenko, że na Radowie nie ma porządnych dróg, nie ma kanalizacji, nie ma nawet bankomatu. A kierowcy złorzeczyli na brukowaną ulicę Podgórną. - Jeździć tamtędy, po tych nierównych kocich łbach, to był koszmar! Czasem nawet musiałem tam specjalnie przyspieszać, żeby w miarę gładko przejechać, bo inaczej telepało okropnie - mówi mieszkaniec tej ulicy.

- Praktycznie nic się tu dla nas nie robiło, jesteśmy jak osobne, zapomniane przez wszystkich miasteczko. Ludzie zastanawiali się, po co włączono Radowo do miasta, skoro wszystkie pieniądze i tak są pakowane w stare Drezdenko. Nic nam to przyłączenie do miasta nie dało. Dlatego na taką dużą inwestycję wszyscy tu bardzo czekali. Dobrze, że coś w końcu ruszyło, choć utrudnienia na drodze mamy teraz wielkie - mówi Irena Wypijewska, mieszkanka Radowa. Faktycznie - utrudnienia trwają. Mieszkańcy muszą jeździć po rozkopanej ulicy Podgórnej, po której jeżdżą też koparki. Czasem bywa to uciążliwe, kierowcy muszą czekać, aż koparka znajdzie odpowiednie miejsce by zjechać z drogi. Żadnej alternatywnej trasy dojazdowej do domów nie było gdzie poprowadzić.

- Ulica Podgórna to jeden wielki plac budowy. Obecnie trwają prace przy budowie kanalizacji deszczowej - mówi Krzysztof Bąk z urzędu miejskiego.

Prace będą trwać dopóki pogoda - czyli silne mrozy - tego nie utrudnią, a po przerwie wznowione zostaną wczesną wiosną. Po położeniu kanalizacji deszczowej rozpocznie się przebudowa kanalizacji, sieci wodociągowej, a potem zainstalowane zostanie nowe oświetlenie i położona nowa nawierzchnia drogi oraz nowy chodnik, ciągnący się podobnie jak stary - po jednej stronie jezdni.
Koniec inwestycji początkowo planowany był na lato 2017 r., ale wykonawca - firma Strabag - już zapowiedział, że najprawdopodobniej zdąży z pracami do jesieni 2016 r.

- Do tego czasu mieszkańcy muszą się uzbroić w cierpliwość. Ulica Podgórna to strategiczne miejsce północnej części Drezdenka. To jedyna droga dojazdowa do większości domów w tej części miasta. Po zakończeniu prac mieszkańcy odetchną z ulgą i będą mogli jeździć po nowej drodze - mówi Krzysztof Bąk.

Inwestycja ta jest kontynuacją prac rozpoczętych na Radowie w 2014 r. Podczas pierwszego jej etapu zbudowano sieć kanalizacji sanitarnej i sześć przepompowni: na ul. Podgórnej, Rzemieślniczej, Osiedla Leśnego i na Placu Sportowym. Te prace zakończyły się w połowie bieżącego roku.

Trwające na Radowie prace pochłoną w sumie 7,5 mln zł - cała kwota pochodzić będzie z budżetu gminy.

Agnieszka Drzewiecka

Jestem dziennikarką gorzowskiej redakcji Gazety Lubuskiej, piszę o sprawach powiatu strzelecko - drezdeneckiego, a także o Gorzowie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.