Kogo drażnią tiry

Czytaj dalej
Fot. Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz

Kogo drażnią tiry

Renata Hryniewicz

Spokojna kiedyś ul. Dworcowa w Kunowicach w gminie Słubice dziś jest podzielona na krytyków tirów i zwolenników firmy

Od lat ul. Dworcowa w Kunowicach była oazą spokoju. Do czasu. Teraz część mieszkańców twierdzi, że odkąd firma Promet Cargo zrobiła tu magazyny i parking dla samochodów ciężarowych, tiry nie dają spokojnie mieszkać.

Hałas i drgania

- Pęknięcia asfaltu, hałas, drgania. Budynki stojące przy ulicy są jeszcze poniemieckie, narażone na efekt jeżdżących tirów. Już w jednym z nich widać pęknięcie - mówi Wiesław Maliczak i pokazuje uszkodzenia na budynku.

Kiedy przy firmie miał powstać parking, część mieszkańców sprzeciwiła się i napisała skargę do starostwa. Podpisały się pod nią 44 osoby z ul. Dworcowej i 57 osób z sąsiedztwa. Parking jednak powstał. Starostwo zatwierdziło projekt zagospodarowania działki, na której firma przewidziała 10 miejsc postojowych dla ciężarówek.

- Wyjeżdżają w niedzielę i wracają w piątek. Cały tydzień pracują za granicą. Z zewnętrznych firm przyjeżdżają około dwa samochody dziennie. Nie sądzę, żeby taka liczba dewastowała drogę mieszkańcom ul. Dworcowej, bo tylko z tej ulicy tiry korzystają. Dlaczego zatem na liście jest aż tyle osób z innych ulic? Przecież nie mają nic wspólnego z przejeżdżającymi samochodami. Mamy kamery zewnętrzne i wszystko możemy pokazać i udowodnić, jeśli jest taka potrzeba - odpiera zarzuty Magdalena Ciszek-Kozłowska, prezes zarządu firmy.

Jest firma, jest porządek

Zapytaliśmy sołtysa, czy mieszkańcy ul. Dworcowej zgłaszali problem. - Sam mieszkam na tej ulicy i widzę, ile tirów przejeżdża. Faktycznie ruch jest wzmożony, ale nie na tyle, żeby było to uciążliwe. Jest tu więcej firm i tiry nie jeżdżą tylko do jednej. Tylko pojedyncze osoby zgłaszały mi ten problem - mówi Mariusz Horoszkiewicz.

Droga należy do starostwa. - Zarząd Dróg Powiatowych prowadził obserwację w zakresie ilości przejeżdżających ul. Dworcową samochodów ciężarowych. Ustalono, że jest to około czterech pojazdów na dobę w tygodniu oraz 10 pojazdów na postój w weekend do firmy Promet Cargo. Tak więc na ulicy Dworcowej występuje niewielkie natężenie ruchu nie powoduje wzmożonej degradacji tej drogi - czytamy w odpowiedzi starostwa na skargę.

- Kiedyś opuszczony dworzec był miejscem dla meneli. Teraz jest porządek i oświetlenie. Żadne tiry mi nie przeszkadzają - Komentuje mieszkanka ul. Dworcowej.

Renata Hryniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.