Kolczatka i potłuczone butelki ustawione na sztorc. W zdewastowanym budynku po "Jutrzence" powstaną nowe mieszkania

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Sławomir Bobbe

Kolczatka i potłuczone butelki ustawione na sztorc. W zdewastowanym budynku po "Jutrzence" powstaną nowe mieszkania

Sławomir Bobbe

W zdewastowanym i zaniedbanym obecnie budynku po byłej „Jutrzence” powstaną eleganckie mieszkania. Nowy właściciel ma już projekt.

Znamy doskonale bydgoski trend do grodzenia się gdzie to tylko możliwe. Jednak właściciel nieruchomości przy Warmińskiego ustanowił nową jakość.

- Przechodziłem niedawno ulicą Warmińskiego i widziałem, jak grupa mężczyzn „dozbrajała” ogrodzenie byłej fabryki „Jutrzenki” przy ulicy Warmińskiego - opowiada pan Waldemar ze Śródmieścia. - Dziwiłem się bardzo, bo wplątali między stalowe ogrodzenie drut kolczasty, którym owijali płot, a na górze umieścili tłuczone szkło. Troch to żałosne, bo po drugiej stronie muru nie ma jakiejś ekskluzywnej willi, tylko ruina zakładu przemysłowego. Tak czy inaczej wygląda to paskudnie - ocenia bydgoszczanin.

Mieszkania zamiast gruzu

Skąd te zmiany na terenie, który od lat sukcesywnie był nawiedzany przez bezdomnych, którzy urządzali tam sobie noclegownię i zdawało się, że mało kogo to interesuje, z właścicielem nieruchomości na czele? Zmiany wynikają właśnie z tego, że działkę przy Warmińskiego 7-9 nabył nowy inwestor.

- Cieszymy się z tego bardzo. Poprzedniemu właścicielowi bardzo zależało na tym, by budynek rozebrać, a na oczyszczonej w ten sposób działce postawić coś zupełnie nowego. Nowy właściciel ma już projekt, chce stworzyć tam mieszkania - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.

Bez zgody na rozbiórkę

Choć nikt się do tego nie przyzna, to między ratuszowymi urzędnikami a poprzednim właścicielem toczyła się swoista gra. Urzędnicy nie chcieli słyszeć o rozbiórce zabytkowego, bo pochodzącego z 1922 roku budynku (mieściła się tu Fabryka Cukrów i Czekolady, a później jeden ze swoich zakładów miała bydgoska „Jutrzenka”.

Przeczytaj dalszą część artykułu

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.